Brusel 4. júla (TASR) - Slovensko presadzuje, aby v Európskej únii patrila daňová a sociálna politika do kompetencií členských štátov, teda aby pri rozhodovaní v týchto oblastiach zostalo zachované právo národného veta.
Ako dnes na zasadnutí Konventu o budúcnosti EÚ v Bruseli povedal zástupca slovenskej vlády Juraj Migaš, v obidvoch týchto oblastiach na Slovensku ešte prebieha reformný proces a ak by sa o nich rozhodovalo na úrovni únie, mohlo by to reformy narušiť.
Za zavedenie väčšinového hlasovania do oblasti daňovej politiky sa dnes vyslovil nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorý tiež väčšinové rozhodnutia presadzuje v zahraničnej politike EÚ.
Slovensko podľa Migaša naopak súhlasí s navrhovaným textom v oblasti spoločnej zahraničnej politiky, ktorý predpokladá zachovanie práva národného veta.
Viacero členov Konventu žiadalo dnes vyjasnenie postavenia a kompetencií európskeho ministra zahraničných vecí, ktorý by mal v budúcnosti nahradiť dnešného vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a komisára pre vonkajšie vzťahy.
"Nie je jasné, do akej miery bude tento minister vykonávať mandát členských krajín prostredníctvom komisie, či ho bude komisia môcť poveriť niečím, čo predtým nebude odsúhlasené členskými štátmi," popísal nedoriešené otázky Migaš, podľa ktorého ich treba vyjasniť, aby nová funkcia nevytvorila v zahraničnej politike zmätok.
Podľa návrhu ústavy by totiž mal byť minister zahraničných vecí EÚ podpredsedom Európskej komisie, zodpovedať by sa však mal členským štátom, čo o ostatných členoch komisie neplatí.
Konvent na dnešnom dodatočnom zasadnutí predposlednýkrát diskutoval o tretej nedokončenej časti ústavného návrhu, ktorá je venovaná politikám únie. Na budúci týždeň by mal prácu dokončiť, aby 18. júla mohol šéf Konventu Valéry Giscard dďEstaing odovzdať konečný návrh talianskemu predsedníctvu v únii.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem