Rím/Brusel 4. júla (TASR) - Taliansky premiér Silvio Berlusconi dnes vyhlásil, že síce ľutuje svoje slová na adresu nemeckého europoslanca, ktorému ponúkol úlohu nacistického dozorcu vo filme, ale že sa za svoj "ironicky" mienený výrok neospravedlnil.
Na tlačovej konferencii v Ríme po spoločnom rokovaní s Európskou komisiou naopak Berlusconi zdôraznil, že on sa cíti výrokmi nemeckého socialistického europoslanca Martina Schulza urazený.
Berlusconi vyvolal škandál v stredu v Európskom parlamente, keď v reakcii na kritiku Schulzovi navrhol, aby hral v pripravovanom filme o nacistickom koncentračnom tábore úlohu kápa. Schulz predtým kritizoval Berlusconiho za konflikt záujmov a nepriamo prirovnal taliansku politickú scénu k situácii v Európe 30. rokov.
Berlusconiho poznámka okamžite vyvolala búrku nevôle medzi europoslancami a diplomatický spor medzi Berlínom a Rímom.
Nemecký kancelár Gerhard Schröder požiadal Berlusconiho o ospravedlnenie a ten počas štvrtkového telefonického rozhovoru vyjadril svoju ľútosť, po čom Schröder označil incident za uzavretý.
"Neospravedlnil som sa (v telefonáte so Schröderom), naopak, zdôraznil som, že ja sa cítim urazený vážnymi slovami (Schulza), ktoré boli namierené nielen proti mne, ale proti mojej krajine," povedal dnes Berlusconi.
Zopakoval, že svoje slová myslel ironicky. "Ak to, čo bolo mienené ako ironický žart, poškodilo cítenie krajiny, je mi to ľúto. Ale neospravedlnil som sa," dodal taliansky premiér.
Dnešným tradičným stretnutím vlády predsedajúcej krajiny a Európskej komisie sa v Ríme začal pracovný program talianskeho predsedníctva v EÚ.
Odvekí politickí rivali - Berlusconi ako úradujúci predseda Európskej rady a šéf Európskej komisie Romano Prodi sa na tlačovej konferencii zhodli, že priority Talianska sú ich spoločnými prioritami, a sľúbili si vzájomnú podporu a spoluprácu počas nasledujúcich šiestich mesiacov.
Taliansko plánuje v októbri začať medzivládne rokovania o konečnom znení európskej ústavy, pričom dohodu by rado dosiahlo do konca roka. Rím chce oživiť európsku ekonomiku, posilniť postavenie EÚ na svetovej scéne, zlepšiť jej vzťahy s USA a Ruskom, prispieť k mieru na Blízkom východe. Prioritou Ríma je tiež boj proti nelegálnej migrácii, terorizmu a organizovanému zločinu.
Hoci talianske priority sú zároveň prioritami EK, nevrlé osobné vzťahy medzi Prodim a Berlusconim boli dnes viditeľné na prvý pohľad. Zatiaľ čo Berlusconi v rímskej vile Madama, kde sa schôdzka konala, rozdával úsmevy na všetky strany, Prodiho ukázali televízne kamery s kamennou tvárou a s Berlusconim pri privítaní či spoločnom fotografovaní sotva prehodil slovo.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh