Brusel 7. júla (TASR) - Konečný návrh európskej ústavy, ktorý tento týždeň dokončí Konvent o budúcnosti EÚ, dostanú vzápätí do rúk národní akademici, aby z neho odstránili bežným ľuďom nezrozumiteľný úradnícky jazyk únie.
Konvent by mal text dokončiť na záverečnom plenárnom zasadnutí v stredu a vo štvrtok v Bruseli. Ešte predtým, ako konečný návrh šéf Konventu Valéry Giscard dďEstaing oficiálne odovzdá talianskemu predsedníctvu v únii, pohrajú sa s ním vo všetkých členských a vstupujúcich štátoch predstavitelia akademickej obce, ktorých úlohou bude čo najviac očistiť text od toľko kritizovaného eurožargónu.
"Cieľom je, aby všetko prešli z jazykového, nie obsahového hľadiska, a prípadne vylepšili tie časti textu, ktoré príliš zaváňajú bruselskou francúzštinou," povedal dnes novinárom hovorca Konventu.
Existujúce jazykové verzie návrhu ústavy, ktorej cieľom je priblížiť úniu občanom, už mnohí kritizovali, že stále obsahujú príliš veľa nezrozumiteľnej eurokratickej reči. Práve jej dávajú mnohí za vinu, že obyvatelia svoju úniu nechápu a cítia sa vzdialení od bruselských inštitúcií.
EÚ je svojou nezrozumiteľnou rečou povestná. Veď kto z tých, ktorí s úniou priamo nepracujú, môže vedieť, že COREPER je dôležitý výbor zložený z veľvyslancov členských krajín, ktorý prakticky pripravuje všetky rozhodnutia, že COCOBU je výbor europarlamentu na kontrolu rozpočtu, že GAC sú zasadania ministrov zahraničných vecí.
V utorok sa poslednýkrát zíde prezídium Konventu, aby posúdilo pozmeňovacie návrhy k nedokončenej tretej časti ústavy venovanej politikám EÚ.
Na stole je najmä otázka, do akej miery rozšíriť väčšinové hlasovanie do takých citlivých oblastí, ako zahraničná politika, sociálna politika, dane či imigrácia. Jednotlivé krajiny sú v názoroch na potrebu väčšinového hlasovania v týchto oblastiach rozdelené.
V stredu predpoludním sa zíde šéf Konventu so zástupcami národných vlád, národných parlamentov, delegáciou Európskeho parlamentu i členmi Európskej komisie, aby prerokovali posledný návrh prezídia, popoludní by malo nasledovať krátke plenárne zasadnutie a vo štvrtok konečná dohoda.
Celý návrh ústavy potom Giscard oficiálne odovzdá talianskemu predsedníctvu v Ríme 18. júla.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed