Spisovatelia pod lupou literárnych historikov

Úlohou vysokoškolského pedagóga je aj vedecká práca, jedno s druhým súvisí, hoci dnes nie sú podmienky na publikovanie týchto prác práve ideálne. Katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ...

Úlohou vysokoškolského pedagóga je aj vedecká práca, jedno s druhým súvisí, hoci dnes nie sú podmienky na publikovanie týchto prác práve ideálne. Katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa rozhodla pred časom realizovať plán, do ktorého je zapojená väčšina členov katedry a dnes už mám pred sebou druhý zväzok Portrétov slovenských spisovateľov od autorského kolektívu Bokníková, Čúzy, Kákošová, Mikula, Kočanová-Robertsová, Vojtech a Zambor. Prvý zväzok vyšiel roku 1998 a jeho autormi sú Bokníková, Čúzy, Darovec, Kročanová, Mikula a Zambor. Obe knihy vydala UK v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O čo ide? Publikácie nie sú myslené ako vysokoškolské učebnice, skôr ako pomocný študijný materiál k dejinám slovenskej literatúry 20. storočia; obsahujú portréty našich spisovateľov, ktorých si autori mohli vybrať podľa vlastnej vôle a takisto aj interpretovať ich dielo.

Hoci historicko-vývinová postupnosť jednotlivých portrétov je relatívne voľná, predsa len generačné či vekové hľadisko portrétisti zachovávajú a takto nevdojak vzniká čosi ako pohyblivý obraz literatúry. V prvom zväzku od Kraska (Zambor), Hronského (Čúzy), Silana (Zambor), Tatarku (Mikula) cez Karvaša (Darovec), Šikulu, Jaroša, Balleka (všetko Čúzy) až po Pišťanka (Darovec), v druhom od VHV (Kákošová), T. J. Gašpara (Kročanová-Robertsová), Beniaka (Zambor), Kostru (Mikula), Kupca (Bokníková) cez Mihálika (Vojtech), Ťažkého (Čúzy), Stachu (Mikula) až po Kužela (Krčméryová). Viem, že každá enumerácia pôsobí nepríjemne, no iba ňou možno demonštrovať záber portrétistov.

SkryťVypnúť reklamu

Už letmý pohľad na vymenovanú skupinu spisovateľov ukazuje, že niektorí v nej chýbajú (napr. M. Urban, I. Stodola); no iste budú v ďalších zväzkoch, lebo ako som povedal, nie sú to ani dejiny modernej slovenskej literatúry, ani vybrané kapitoly z nich. Oveľa dôležitejší je fakt, aký uhol pohľadu sa tu používa. Treba si uvedomiť, že profily písala generácia autorov, nezaťažená ani totalitnou, ani slovenskoštátovskou minulosťou, zbavená akýchkoľvek sentimentov a resentimentov, iste nie bez sympatií a empatií voči nejakému spisovateľovi, dielu, poetike, no jednako s nadhľadom. Napriek tomu, že autori profilov bohato využívajú jestvujúcu sekundárnu literatúru, majú svoj názor, vedia už čítať to isté aj ináč. A vedia to povedať individualizovaným, nie zvedečteným, odosobneným jazykom. Preto mala byť v publikácii o každom aspoň niekoľkoriadková informácia (najmä roky narodenia).

SkryťVypnúť reklamu

Pochopiteľne, dostali sa sem aj tzv. problémoví spisovatelia, ktorých verejná činnosť nebola vždy v súlade s humanistickou morálkou, akú by mal spisovateľ dodržiavať. Pri takom T. J. Gašparovi, za slovenského štátu šéfovi Úradu propagandy a autorovi fašizujúcej publicistiky, však autorka veľmi pohodlne zacitovala zľahčujúcu metaforu J. Števčeka, že Gašpar sa gavaliersky (?) pošmykol na banánovej šupke dejín (!). Veľmi citlivo a diferencovane zato autori posudzovali „socialistické realizovanie“ mnohých básnikov i prozaikov (Kostra, Mihálik, Ťažký).

Napriek tomu, že už existuje viacero učebníc a príručiek slovenskej literatúry 20. storočia, portréty takéhoto typu nám chýbali. Aj ich zásluhou sa ozajstné hodnoty znovu dostanú na miesta, kam patria, pahodnoty budú len smutným dokumentom doby, ktorá ich skrze spisovateľov splodila.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: JOZEF BŽOCH (Autor je literárny kritik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 205
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 993
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 168
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 955
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 624
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu