Napríklad pri gramaticko-prekladovej metóde študujúci poznáva jazyk cez gramatiku a preklady a pritom sa zároveň učí slovíčka.
Prirodzená metóda je založená na tom, že sa učíte jazyk podobne ako materinský – hravo, priamou cestou. Len počúvate a opakujete počuté slová a zo súvislosti postupne pochopíte ich význam. Neskôr ich začnete zmysluplne a správne používať.
Pomerne často používanou je priama metóda– študent sa učí najprv jazyku porozumieť a hovoriť ním, až potom prichádza čítanie a písanie. Platí pravidlo, že lektorov rodný jazyk je ten, ktorý vyučuje, a iný jazyk sa pri výučbe nepoužíva.
V poslednom čase sa aj u nás rozmohli sugestopedické kurzy alebo kurzy v hladine alfa, ktorých základom je štúdium v relaxovanom stave.
Novinkou v neďalekom Rusku je tzv. express metóda. Študent počúva zrýchlenú nahrávku, na ktorej je nahratých veľa opakujúcich sa fráz za sebou a tie sa mu po čase zafixujú do podvedomia. Pri intelekt metóde zase sleduje na obrazovke televízora obrázky v rýchlom slede za sebou – asi 24 obrázkov za sekundu. Za 70 hodín učenia sa tak dá naučiť okolo 200 slov. (sr)