NAJČASTEJŠIE TYPY KURZOV, ICH VÝHODY A NEVÝHODY

Štúdium jazyka v zahraničí


Kurzy v zahraničí vám veľa dajú, ale sú finančne náročnejšie. Pokiaľ si však pri štúdiu môžete zarobiť, určite sa vyplatia. FOTO – ARCHÍV


Štúdium jazyka v zahraničí

Ak vám šéf môže dať na istý čas neplatené voľno, alebo práve prácu hľadáte, využite možnosť jazykového pobytu v zahraničí. Ich ceny a dĺžka sú rôzne, spravidla od dvoch týždňov až do niekoľkých rokov. Niekde môžete popri ňom aj robiť, takže sa vám počiatočné náklady vrátia.

Výhody: Takéto štúdium vám môže dať naozaj veľa. Intenzita kurzu plus vplyv cudzojazyčného prostredia (je veľkou výhodou, ak sa v krajine, kde absolvujete kurz, hovorí jazykom, ktorý študujete) sú nezanedbateľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nevýhody: Ak neovládate aspoň základy cudzieho jazyka, nie je to pre vás to pravé. Na začiatku môžete mať problémy sa chytiť a môže sa stať, že potom budete učivo dobiehať len s problémami.

Pre koho je vhodné: Pre ľudí, ktorí už isté znalosti cudzieho jazyka majú, ale chcú sa v ňom zdokonaliť. Tento typ kurzov najčastejšie využívajú práve študenti alebo mladí ľudia po skončení školy. Neraz však odchádzajú na jazykové kurzy do zahraničia celé rodiny, pričom štatút študent má len jeden z rodičov.

Orientačná cena kurzu: 30 000 až 100 000 korún za mesiac

Ľudia sa učia hovoriť cudzími jazykmi už niekoľko tisíc rokov. Metód a foriem, akými sa dá naučiť cudzí jazyk, je niekoľko a dajú sa medzi sebou aj kombinovať.

Každá agentúra a jazyková škola vám bude, samozrejme, hovoriť, že ich spôsob výučby je pre vás ten najlepší. Aby ste sa mohli rozhodnúť sami, prinášame vám prehľad najčastejšie ponúkaných kurzov a k nim v skratke aj ich výhody a nevýhody. (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Intenzívny jazykový kurz

Môže byť dlhodobý aj krátkodobý. Spočíva v tom, že sa určitý čas (podľa dĺžky kurzu) učíte jazyk intezívne, teda niekoľko hodín denne. Tento kurz je vhodný pre každého, aj pre zamestnaných ľudí – treba si len nájsť agentúru, ktorá ho poskytuje po pracovnom čase, čo je niekedy problém.

Výhody: Tým, že sa jazyk učíte intenzívne, môžete sa pomerne rýchlo naučiť jeho základy, prípadne si osviežiť zabudnuté frázy a slovíčka.

Nevýhody: Ako sa hovorí, rýchlo prišlo a rýchlo odišlo. Ak si jazyk nebudete precvičovať aj po ukončení kurzu, môže sa vám stať, že veľa vecí z toho, čo ste sa naučili, zabudnete. To však platí aj pre ostatné typy kurzov.

Pre koho je vhodný: Pre začiatočníkov, ktorí sa potrebujú rýchlo a dobre naučiť základy cudzieho jazyka a pre ľudí, ktorí si potrebujú svoje znalosti z jazyka po dlhšom čase „oprášiť“ a vycibriť sa. Vhodný je pre ľudí, ktorí to s výučbou jazyka myslia naozaj vážne a uprednostňujú pri nej pravidelný režim.

SkryťVypnúť reklamu

Tento typ kurzov najčastejšie navštevujú manažéri, novinári, vysokoškolskí študenti či pracovníci na vysokých pozíciách.

Orientačná cena kurzu: 4000 až 10 000 korún za mesiac výučby

Korešpondenčný kurz

Ponúka štúdium na diaľku – poštou vám príde priamo domov za určitý poplatok na dobierku učebný materiál (knihy, nahrávky, domáce úlohy). Učíte sa sami, v čase, ktorý si sami určíte. Hotové úlohy odošlete agentúre, kde vám ich pedagógovia opravia, vysvetlia najčastejšie chyby a pošlú ďalšie materiály.

Výhody: Ako hovorí agentúra, ktorá túto formu štúdia ponúka, je ich viac: „Čas vyhradený na učenie si určujete sami, nemusíte dodržiavať pevne stanovené hodiny. Nikto vás nebude brzdiť, ani vás hnať dopredu. Učíte sa tam, kde je vám najpríjemnejšie – doma. A za svoje zatiaľ slabé vedomosti sa nemusíte pre nikým hanbiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Nevýhody: Ak nemáte silnú motiváciu alebo vôľu, môže sa vám stať, že vhodný čas na učenie nenastane nikdy. Nič vás totiž nebude tlačiť k tomu, aby ste sa začali učiť, ako napríklad pri fixne stanovenom čase výučby. Medzery môžete mať aj v komunikácii – opakujete síce slovíčka po lektorovi z nahrávky, nik vám však nepovie, či ich vyslovujete naozaj správne.

Pre koho je vhodný: Pre zamestnaných ľudí, ktorí nemajú dostatok času, aby stihli chodiť na iný typ kurzu. Musia však mať dostatočne pevnú vôľu, aby učivo neustále neodkladali. Keďže sa však pri tomto spôsobe nenaučíte dobre komunikovať, jazykoví lektori ho neodporúčajú ľuďom, čo sa potrebujú súrne naučiť práve plynule komunikovať v cudzom jazyku.

Orientačná cena kurzu: 4000 až 6000 korún za kompletný kurz

SkryťVypnúť reklamu

Štúdium jazyka s využitím prvkov relaxácie či hladiny alfa

Tento typ štúdia sa u nás stal v poslednom dosť vyhľadávaný. Hoci niektorí ľudia tvrdia, že sa touto metódou veľa nenaučili, väčšina má s týmto typom kurzov dobré skúsenosti – najmä tí, čo už jazyk sčasti vedeli a potrebovali si ho osviežiť, resp. sa ho doučiť. Kurz spočíva v tom, že v rámci relaxácie či oddychu v hladine alfa prijímate s pomocou slúchadiel na ušiach pokyny lektora a počúvate slovíčka. Neskôr si precvičujete aj reč. Kurzy sa organizujú na týždeň alebo dva.

Výhody: Pri učení nie ste v strese a nemáte pocit, že sa stále musíte drviť slovíčka. Je to pohodlný spôsob, ako si vcelku efektívne osviežiť pamäť a niečo sa doučiť.

Nevýhody: Na kurze sa síce za krátky čas veľa naučíte, platí tu však to isté, čo pri intenzívnom kurze – ak si jazyk nebudete precvičovať, rýchlo nadobudnuté vedomosti vám môžu rýchlo vyfučať z hlavy. Nevýhodou je aj pomerne veľká suma, ktorú musíte za kurz zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je kurz vhodný: Pre ľudí, ktorí chcú vyskúšať niečo nové. Pre ľudí, ktorí chcú zažiť trochu uvoľnenia zo stresu a ešte sa pritom niečo naučiť. Keďže kurzy prebiehajú väčšinou týždeň až dva, samozrejme, aj pre tých, čo sa vedia z práce a od rodiny uvoľniť na takýto čas.

Orientačná cena kurzu: 15 000 až 25 000 korún za kurz (2 týždne)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 145
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 189
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 565
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 034
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 892
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 497
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 135
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 910
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu