BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Zmluva so Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní, ktorú dnes schválila vláda, je v rámci európskeho práva neštandardná, konštatoval pre agentúru SITA Dušan Čaplovič (Smer). Podpredseda Smeru si v tejto súvislosti kladie otázku či vstupujeme do Európskej únie alebo do Vatikánu. Schválenie zmluvy, ktorá hovorí o dlhodobom smerovaní školstva, iba vo vláde, je podľa Čaploviča " netradičné v pluralitných demokraciách".
Čaplovič uvažuje o tom, či by nebolo vhodné v tejto súvislosti osloviť ostatné parlamentné strany, aby podporili návrh na vytvorenie priestoru na diskusiu o zmluve v parlamente ešte pred jej podpísaním. Čaplovič má pocit, že na Slovensku sa volá po diskusii väčšinou účelovo. "Po diskusii o interrupciách sa volalo a teraz žiadna diskusia neprebehla," konštatoval. Čaplovič si chce podrobne preštudovať schválený text. Potom bude možné podľa neho uvažovať aj o tom, či zmluva nie je v rozpore s ústavou, kde sa hovorí o tom, že sa Slovensko neviaže na žiadnu ideológiu a ani náboženstvo.
Podpredseda Smeru ďalej zdôraznil, že zmluva je síce dvojstranná vládna, ale v podstate jednostranná. Zakladá totiž záväzky iba na jednej strane. Problematická je tiež jej vypovedateľnosť, upozornil. Veľmi nebezpečné je, ak sa táto zmluva spojí s pripravovanou zmluvou o výhrade svedomia. Bude to katastrofa, ak si učiteľ bude môcť povedať, že je to v rozpore s jeho svedomím a nebude vyučovať evolučnú teóriu, niektoré kapitoly z histórie či sexuálnu výchovu, doplnil.