Prešov 9. júla (TASR) - Právny stav, príklady úspešnej integrácie a ďalšie okruhy rehabilitačnej politiky SR a Európskej únie (EÚ) pre zdravotne postihnutých občanov posudzovali účastníci dvojdňovej medzinárodnej konferencie, ktorá sa dnes skončila v Prešove. Experti Medzinárodnej organizácie práce (ILO) z Rakúska a Nemecka na čele s Gerdom Jungom sa spolu so zástupcami príslušných štátnych orgánov SR a Národného úradu práce (NÚP) zhodli na tom, že pre dobre fungujúci systém starostlivosti o zdravotne postihnutých občanov na Slovensku je žiaduce vytvoriť potrebné štruktúry.
Legislatívne podoby zdravotnej a sociálnej rehabilitácie postihnutých občanov SR sú v poriadku, ale pracovná rehabilitácia má ešte podľa Junga viacero nedostatkov. Jung, ktorý je vedúcim zastúpenia ILO pre strednú a východnú Európu so sídlom v Budapešti, zdôraznil, že štruktúry v podobe chránených dielní vnímajú v ILO ako "istú formu protekcionárstva", pracovný trh sa musí pre zdravotne postihnutých občanov viac otvoriť.
Podľa Thomasa Schanowského z rakúskeho Linzu sú podstatné legislatívne rozdiely medzi SR a EÚ, ale ako zdôraznil, viaceré zákony potrebné pre aktívny vstup postihnutých občanov na otvorený trh práce v SR sa pripravujú a budú zodpovedať štandardom EÚ. Podľa Richarda Wanku, prezidenta Úradu práce Bavorska, oba právne systémy obsahujú napr. povinnosti zamestnávateľa zamestnávať zdravotne postihnutých občanov či ochranu takýchto občanov proti vypovedaniu pracovnej zmluvy.
Prednosta Krajského úradu v Prešove Jozef Polačko informoval, že jedným z odporúčaní konferencie je realizovať v podmienkach Prešovského kraja pilotný projekt v dotknutej problematike.