
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
študentov do miest, v ktorých je veľa vysokých škôl a málo internátov.
Lacnejší byt bez zariadenia si zvyčajne prenajme spolu niekoľko študentov. Zariadené byty, ktorých prenájom je drahší, si radi prenajímajú zahraniční študenti. Výšku prenájmu neovplyvňuje len zariadenie, ale aj to, či je byt zrekonštruovaný a v ktorej je lokalite, v centrách väčších miest sa cena neraz vyšplhá až na niekoľko desiatok tisíc.
Suverénne najvyššie nájomné je v Bratislave, do najdrahších bytov v centre si dovolia nasťahovať sa len dobre zarábajúci manažéri, ktorí sú v Bratislave dočasne, a diplomati. Ceny za prenájom luxusnejších bytov diktujú aj zahraničné firmy, ktoré svojim manažérom bývanie platia.
Na novších sídliskách je v niektorých vchodoch panelákov aj polovica bytov na prenájom.
Za prenájom bytu v Bratislave majitelia bežne žiadajú platenie v eurách. V mestách, ktoré majú menej ako 40- až 50-tisíc obyvateľov, je záujem o prenájom bytov slabší. Ľudia nie sú ochotní veľa platiť, často sa stáva, že zaplatia za dva-tri mesiace a potom prestanú platiť úplne.
Niekoľko Slovákov študuje a pracuje aj v neďalekom Brne. Dvojizbový byt sa v Brne dá prenajať aj za päťtisíc českých korún plus platenie energie. Pre študentov v Brne ponúkajú na prenájom aj staršie rodinné domy. V ponuke je napríklad dom 3 plus 1 pre sedem až osem študentov a každý zaplatí 2 200 českých korún mesačne. „Cez realitky si nezvyknú prenajímať. Je úplne minimálny dopyt zo strany slovenských študentov, prípadne Slovákov, ktorí v Brne pracujú. Ak vôbec majú slovenskí občania záujem o prenájom bytov cez realitku, tak je to vyložene zopár ľudí,“ povedala zamestnankyňa realitnej kancelárie Across reality.