Tallinn 10. júla (TASR) - Líder estónskej opozície Edgar Savisaar vyjadril dnes pochybnosti o výhode vstupu krajiny do EÚ. Estónci budú o vstupe do EÚ rozhodovať o dva mesiace v referende.
Šéf ľavicovej Strany stredu - jednej z najväčších v pobaltskej republike bývalého Sovietskeho zväzu - v článku pre dnešné vydanie denníka Postimees vyhlásil, že Estónci by nemali prijať argumenty, že nemajú inú možnosť ako - z hospodárskych a bezpečnostných dôvodov - vstúpiť do mocného európskeho bloku. "Toto je najhorší dôvod pre vstup. Estónsko je nezávislý štát. Nemusíme robiť nič, čo nechceme," napísal.
Prakticky všetci estónski politickí lídri - vládni aj opoziční - vyjadrujú podporu pre vstup do EÚ od roku 1991, keď Estónsko po rozpade Sovietskeho zväzu opäť získalo nezávislosť.
Očakáva sa, že Savisaarova strana oficiálny postoj k referendu vypísaného na 14. septembra zaujme v auguste. Miestne médiá špekulujú, že Savisaar by mohol voličov vyzvať, aby hlasovali proti vstupu do únie, napriek tomu, že iní členovia strany členstvo v EÚ podporujú.
Savisaar v článku vyjadril obavy, že Estónsko by mohlo stratiť suverenitu v únii, kde dominujú oveľa väčšie krajiny, napríklad Francúzsko a Nemecko. V minulosti však uznal, že vstup do EÚ by mohol priniesť výhody, napríklad aj vo forme väčšieho trhu.
Savisaarov článok vyšiel v čase, keď proeurópske vedenie Estónska - znepokojené výsledkami prieskumov verejnej mienky, ktoré naznačujú len vlažnú podporu vstupu do únie - vyzvalo obyvateľov, aby v reverende hlasovali "áno".
Prezident, premiér a predseda parlamentu v júni varovali, že neschválenie vstupu do EÚ bude veľkým úderom pre 1,4-miliónovú krajinu.
Stúpenci EÚ argumentujú, že vstupom do únie Estónsko získa ochranu pred hospodárskym a vojenským tlakom susedného Ruska.
Estónsko a susedné Lotyšsko sú v otázke členstva v EÚ považované za najviac skeptické z desiatich krajín, ktoré majú vstúpiť v máji 2004. V Estónsku sú výsledky prieskumov rozkolísané - v závislosti od znenia položenej otázky podpora vstupu niekedy dosiahne úroveň 60 percent, inokedy klesne na 50 percent. Podľa väčšiny prieskumov najmenej desať percent Estóncov nie je rozhodnutých.
V referende členstvo v EÚ schválili obyvatelia Česka, Litvy, Maďarska, Malty, Poľska, Slovenska a Slovinska. Na Cypre rozhodne parlament. V Lotyšsku sa referendum uskutoční 20. septembra.