Na Slovensku sa vraj práve začína uhorková sezóna. Žiaci, herci aj politici majú prázdniny, národ je rozcestovaný po svete. V Japonsku uhorková sezóna neexistuje. Naopak, v lete sa toho deje viac než inokedy. Deti majú prázdniny 40 dní, od druhej polovice júla do 31. augusta, a sú to najdlhšie prázdniny. Ich zamestnaní rodičia sú však práve vtedy veľmi zaneprázdnení. Horúce počasie láka zákazníkov do obchodov a reštaurácií míňať, pre obchodníkov a služby je to obrovská podnikateľská šanca.
Podľa japonskej tlače potrvá tento rok dovolenka japonského biznismena priemerne 8,7 dňa. Zrejme sa vám to zdá málo, no toto číslo predstavuje najdlhšie trvajúcu dovolenku za niekoľko posledných rokov. Tradične čerpajú Japonci pracovné voľno na začiatku augusta, približne v rovnakom termíne. V praxi to teda znamená, že všetky turistické miesta na horách, pri mori, a aj mestá sú v tom čase totálne prepchaté dovolenkármi. S tým, samozrejme, súvisí ukrutná dopravná zápcha. Aj preto mieria mnohí Japonci na Havaj, ostrov nachádzajúci sa medzi USA a Japonskom. Je to dovolenkový raj japonských turistov. V hoteloch, obchodoch, reštauráciách, všade sa zaobídu bez angličtiny, a prvotriedny servis je zaručený. Premáva tam mnoho leteckých spoločností, takže aj letenky sú pomerne lacné. Ale v čase čerpania dovoleniek je preľudnený aj Havaj.
V rozhovore dvoch japonských biznismenov chystajúcich sa na dovolenku nie je zvláštnosťou počuť vetu: „Musím byť k dispozícii rodine.“ Čo to znamená?
Môj švagor napríklad denne odchádza do práce o pol siedmej ráno a vracia sa o desiatej večer. Cez víkend chce mať pokoj. Jeho deti o ňom hovoria: „Náš otec buď nie je doma, alebo spí.“ Letná dovolenka je pre neho príležitosťou napraviť si renomé. Je vopred jasné, že oddychovať nebude. Bude k dispozícii rodine. Program musí byť, navyše, atraktívny, pretože učitelia aj spolužiaci sa budú po prázdninách vypytovať. Tí, čo boli na Havaji, sa hrdo pochvália, tí, čo ostali doma, sa budú báť posmeškov. Lebo toto je, žiaľ, typický príklad japonskej súťaživosti, ktorá sa deťom vštepuje na úplne nepravých hodnotách.
Japonci nevedia, čo je to na dovolenke oddychovať. Pred pár rokmi som v Austrálii ležal v tráve a čítal knihu. Ležal som tam už celé hodiny, keď sa mi prihovorila mladá japonská turistka. Čudovala sa, že len tak ležím a čítam. Na oplátku mi ukázala ohromne nabitý program svojho dovolenkového pobytu. A nakoniec si ma v tej tráve, ako takého exota, odfotografovala.
MASAHIKO