
Marhule sľubujú lepšiu úrodu ako vlani.
FOTO – ARCHÍV
Ako vplýva súčasné počasie na vývoj úrod v ovocných sadoch?
„Pokiaľ ide o jablone, v závislosti od odrôd sľubujú peknú úrodu. Stromy, ktoré vlani bohato zarodili, tohto roku majú slabšiu násadu. Je to príklad alternácie, v posledných rokoch často tak reaguje Golden Delicious. Pomerne dobrá sa ukazuje aj úroda hrušiek. Čerešní bolo menej ako vlani. Podobná situácia je aj pri višniach, hoci lepšie prezimovali ako čerešne. Broskyne v niektorých oblastiach bohato zarodili, napríklad v okrese Komárno v oblasti Sv. Petra sú nádherné úrody. Naopak, v okolí Nových Zámkov, Dvorov nad Žitavou zamrzli kvetné puky už počas zimného obdobia.“
V týchto dňoch sa končí prebierka plodov a robia sa letné rezy.
„Tam, kde je veľa broskýň, sa ešte urýchlene odporúča prebierka plodov na vzdialenosť asi osem centimetrov. Na stromoch bez bohatej násady je vhodný takzvaný včasný letný rez vnútri koruny, najmä keď je kotlovitého tvaru. Letorasty skracujeme asi na sedem očiek, aby plody dobre vyzreli a o rok priniesli bohatú úrodu.“
Akú úrodu predpokladáte pri ostatných druhoch?
„Celkovo môžeme očakávať dobrú úrodu. Dobre dopadlo drobné ovocie – ríbezle a maliny. Jahody dali slabšiu úrodu ako vlani, lebo veľa starších výsadieb, predovšetkým na východnom Slovensku v okolí Michaloviec, ale aj inde, namrzlo. Kilogram jahôd sa tento rok predával po sto korún. Je to nekresťanská cena, bežní ľudia si ich nemôžu kúpiť. Cenu by sme mali znížiť na úroveň 40 až 50 korún, čo by bolo reálne.“
Nespomenuli ste marhule.
„Marhúľ síce nie je veľa, ale násady sú oveľa silnejšie ako vlani. Takže po dvoch rokoch oddychu po mrazoch budeme mať strednú úrodu. V nitrianskom regióne a v južných okresoch bude dokonca bohatá.“
Objavili sa na ovocných drevinách choroby alebo škodcovia?
„V tomto roku je slabý výskyt kučeravosti broskýň. Záhradkári aj mnohí pestovatelia sa chvália, že stromy dobre postrekovali, ale predsa len zima urobila svoje. Kadiaľ chodím, ešte som nevidel kučeravosť na listoch, čo je veľmi dobré avízo pre budúcoročnú úrodu. Postrekovať treba opakovane proti obaľovačovi jablčnému, najmä na južnom Slovensku, kde sa objavujú dve až tri generácie tohto škodcu. Dôležité sú aj opatrenia proti podkopáčikovi špirálovému, aj keď som ho zatiaľ nenašiel ani na jednom liste. Tento škodca však začína byť veľmi nebezpečný pre slovenské ovocinárstvo. Potláčať treba tiež urputný nástup vošiek na koncoch letorastov jabloní, ale aj broskýň. Stačí malý zásah bežným prípravkom, ako je napríklad Sumithion, Pirimor alebo Decis.“
Čo zapríčinilo takýto zvýšený výskyt vošiek?
„Po prechodných dažďoch prišli horúce dni, a tak vznikli ideálne podmienky pre množenie vošiek.“
Vyzdvihli ste včasný letný rez broskýň. Sú podobné zásahy aktuálne aj na iných ovocných druhoch?
„Na ostatných ovocných stromoch sa vytrhávajú vlkovité prírastky, najmä tam, kde pestovatelia vlani urobili hlbší rez a porast je hustý. Potrebujeme svetlé koruny, aby plody dozreli a krásne sa vyfarbili.“
MÁRIA INŠTITORISOVÁ