A. H., Bratislava
Ak ste fazuľu ničím neošetrovali, tak ide o reakciu mladých listov na silné slnečné žiarenie v uplynulých týždňoch. Poškodenie je vo väčšine prípadov zanedbateľné a nemusí sa už v tomto vegetačnom období opakovať. Nemôžeme mu však zabrániť, pretože ide aj o odrodovú citlivosť.
Vyskytuje sa múčnatka aj na jahodách? F. N., Veselé
Múčnatka je známa aj z jahôd, hoci sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Spôsobuje ju huba Sphaerotheca macularis, jej vznik a šírenie podporujú vyššie teploty a vysoká alebo striedavá vlhkosť vzduchu. Ohrozené sú najmä prehustené a dusíkom výdatne hnojené, prípadne vysokými stromami alebo budovami tienené porasty. Dôležitú úlohu pri vzniku ochorenia má aj citlivosť odrôd. Zo súčasného sortimentu sú na múčnatku náchylné napríklad odrody Karmen a Zefyr. Na ochranu jahôd proti múčnatke možno použiť prípravky Sulikol K, Thiovit alebo Topsin M 70 WP pred kvitnutím rastlín alebo po zbere plodov.
Na listoch a plodoch orecha som zistil drobné bradavičky. Čo ich spôsobuje a aké sú možnosti ochrany? M. P., Šamorín
Bradavičnatosť listov a plodov orecha spôsobuje roztoč Aceria tristriata, ktorý je v blízkom príbuzenstve s roztočmi spôsobujúcimi plstnatosť a kučeravosť listov viniča. Má len dva páry končatín a je veľmi drobný (meria iba 0,1 až 0,2 mm), preto ho voľným okom neuvidíme. Príznaky, ktoré spôsobuje, sú síce nápadné, avšak jeho škodlivosť je zanedbateľná. Preto sa ani neuvažuje o jeho chemickej likvidácii, ktorá by bola možná aj tak iba na mladých stromoch. Do úvahy prichádza postrek orechov v čase pučania polysulfidickou sírou (Sulka, Sulex).
Ing. JURAJ MATLÁK
FOTO – AUTOR