
Po zbere poslednej úrody jahodovisko ošetríme. FOTO – ARCHÍV
V malých záhradkách je najlepšie staré, choré a suché listy vystrihať nožnicami. Prebytočné poplazy (šľahúne) od materských rastlín zásadne neodtŕhame, ale odstrihneme alebo odrežeme. Tento odpad vyzbierame a spálime, respektíve hlbšie zakopeme mimo jahodoviska. V ročnej výsadbe prvé dve dobre zakorenené listové ružice poplazu môžeme ponechať buď na vytvorenie pásovej výsadby, prípadne ich neskôr použiť ako výsadbový materiál na založenie novej výsadby. Šľahúne oddeľujeme od ružíc odstrihnutím. Zvlášť pri neskoršej výsadbe je vhodné zakorenené ružice vyberať s koreňovými balíčkami. Znižuje sa tým na minimum povýsadbový šok a dosahuje slušná úroda už v budúcom roku.
Burinu v radoch (pásoch) vyplejeme. Potom pôdu prihnojíme kvalitným kompostom alebo rozloženým maštaľným hnojom v dávke okolo 50 kilogramov na 10 štvorcových metrov. Na tú istú plochu pridáme aj kilogram niektorého plného priemyselného hnojiva, najlepšie Slovcerit. Pri individuálnych rastlinách v záhradkách prihnojujeme „do krúžku“. Keď je sucho, jahodovisko zavlažíme, až potom pôdu okopeme, prípadne medziriadky plečkujeme.
Nezabudnime ani na ochranu proti roztočíkovi jahodovému. Vhodný je Basudin 60 EW (0,15 %), Diazinon 60 EC (0,15 %), Omite 30 W (0,10 %), alebo Omite 57 E (0,05 %). Striekame pod vyšším tlakom, najmä do srdiečok rastlín.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.