
Hoci značka jednoznačne hovorí, že je tu zákaz zastavenia, koľkí mladí muži odolajú takémuto pokušeniu? FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
ých služieb vo Zvolene. Odborné termíny zo sexuálneho života už mladí ľudia poznajú z učebníc, časopisov či neskorého večerného programu. Po praktickej stránke sú však nepripravení. Väčšina dospelých totiž pri rozhovoroch s nimi túto tému úspešne obchádza.
Prečo?
„Ide o boľavú tému. Ak je medzi rodičmi a deťmi zlý vzťah, deti sa ich nič nepýtajú. A niekedy je vzťah medzi nimi aj dobrý, ale rodičia svojim dospievajúcim deťom nepriamo signalizujú, že sa ich na to nemajú pýtať. A deti to vycítia a nepýtajú sa.“
Pre vzťah rodič-dieťa by však mohlo byť obohatením, keby sa s nimi rodičia podelili o svoje skúsenosti: ako prežívali prvé lásky, v čom zakopli.
„Bolo by výborné, keby rodičia dokázali s deťmi takto otvorene hovoriť a nie im iba s bolestínskym výrazom na tvári urobiť akúsi prednášku o sexualite. To je nanič. Aby to však dokázali, musia mať medzi sebou dôverný vzťah – a ten sa najlepšie darí vytvoriť mamám.“
Prečo nie otcom?
„Skúsenosti psychológov hovoria, že vzťah syna a otca je najkomplikovanejším v rodine. Otec síce môže svojmu synovi poskytnúť odpovede, ale keďže mu ich nevie podať tónom ‘aké bude zajtra počasie‘, spravidla si na to netrúfne. Preto je dobré, ak sa o prvých sexuálnych skúsenostiach rozpráva s deťmi matka, a to aj s chlapcami. Aspoň im dá nazrieť na to, ako na tieto otázky pozerajú ženy.“
Ako podľa vás mladí ľudia dnes pozerajú na sexualitu?
„Veľa sa hovorí o tom, že intimitu si máme chrániť, ale masový trend je úplne opačný. Mladí sa bežne bozkávajú aj na ulici a hranica toho, čo si dovolia odprezentovať, sa čoraz viac posúva. Je to vplyv Západu, s ktorým nič neurobíme, nech budeme akokoľvek brojiť. Ale je tu aj druhý vpylv, katolícky, kde sa vyžaduje čistota zachovaná do manželstva.“
Podľa posledných prieskumov je veriacich Slovákov vraj až 80 percent – zdržanlivých mladých ľudí by teda mala byť väčšina. Je to tak?
„Nie je. Na druhej strane, veriacich nepočuť tak vehementne ako tých druhých, čo sú za sexuálnu slobodu.“
Chalani v období 15 – 16 rokov začínajú na dievčatá čoraz viac naliehať: chcú, aby sa ich dotýkali na intímnych miestach, alebo aby to vyskúšali. A dievčatá, hoci sa na to ešte nie vždy cítia pripravené, sa boja odmietnuť, aby partnera nestratili. Ako to riešiť?
„Hranicu si určuje sama dievčina. Ak je to zdravá osobnosť, sama si povie, pokiaľ až zájdu – odrazovým mostíkom v partnerstve predsa nemôže byť telesné zbližovanie. Ak on kvôli tomu vycúva, tak asi ich vzťah nemá citový základ, ktorý by mal mať.
Je však aj veľa dievčat, ktoré majú v rodine citové prázdno a snažia sa v partnerstve nahradiť to, čo im doma rodičia neposkytujú, a partnera neodmietnu. Otázne však je, ako dlho takýto vzťah vydrží.“
SOŇA REBROVÁ