
Veľké NIE! Je veľké, mocné a hlasné, lebo už vie: „Ak niekto hovorí NIE potichu a bojazlivo, nikto ho neberie vážne, lebo ho nikto nepoučuje. NIE treba hovoriť nahlas a jasne.“
Mnohí rodičia sa hanbia a nedokážu sa s deťmi o sexe pozhovárať. Spoliehajú sa, že sa deti niečo dozvedia v škole, niečo od kamarátov. Iní sa zase obávajú, aby sa ich deti nepoučili až na vlastných chybách, alebo nedostali zlé informácie, preto začnú s vysvetľovaním potomkom až príliš skoro a pokiaľ možno klinicky presne. Potom vznikajú čarovné situácie – malé dievčatko sa napríklad spýta pred návštevou: „Mama, a prečo vlastne zo mňa maternica nevypadne, keď kakám?“
Riešením môže byť kniha
„Keď bola dcéra ešte maličká, objednal manžel knižku o sexuálnej výchove pre raný školský vek. Volala sa tuším Ukáž mi to!,“ hovorí Helena, mama 15-ročnej. „Listovala som v nej a nevedela som si predstaviť, že jej to raz dám. Boli tam veľké fotografie pohlavných orgánov, aj fotka pohlavného aktu a k nim krátke texty. Napríklad Toto je mama s otcom a milujú sa, lebo sa majú radi alebo Toto je chlapček má pipíka a občas sa s ním hrá. Keby sa ma začala dcéra vypytovať, možno by som tú knihu vytiahla a dala jej ju. Ale ona sa nikdy nepýtala, tak u nás rozhovory o pohlavnom živote neprebiehajú.“ Helena si myslí, že vie všetko, čo treba – rozprávajú sa o tom totiž s kamarátkami.
Pre niekoho je vhodnejší rozhovor
Ani 39-ročná Eva si nemyslí, že sú knižky to pravé orechové: „Raz sme si s manželom jednu pozerali a zhodli sme sa na tom, že sa z nich nedá veľa naučiť. Boli tam aj také slová, ktorým nerozumel ani lekár.“
Túto tému sa snažia riešiť skôr rozhovormi. Podobne aj Beáta, mama desaťročného chlapca. „O sexe a sexualite sa s ním zhováram po troškách a priebežne, väčšinou keď sa pýta. Už vie, že dieťa vznikne pri milovaní muža so ženou, keď cikáčik vystrekne semeno do ženskej pošvy. Povedala som mu, že milovanie je prirodzená vec a bude sa mu páčiť, keď bude veľký a bude mať niekoho rád. Nemal s tým problém.“
Keďže jej syn vidí aj mnoho reklám na vložky, Beáta mu vysvetlila, na čo sú a čo sa v jej tele pri menštruácii deje.
Beáta si nemyslí, že sex sa má tabuizovať, alebo sa v tom paprať. „Nedávno bol veľmi prekvapený, keď sa mu cikáčik postavil, tak som mu povedala, že je to normálne a že za to môžu hormóny, ktoré máme v tele. A jemu sa uľavilo.“
Vždy sa snaží vysvetliť veci zo zdravotníckeho hľadiska aj z hľadiska normálnych ľudských citov. „Veď deti nie sú hlúpe. Nikdy by som to však nerobila tak, že by som ho zavolala: Poď, teraz sa pozhovárame o ‘tých‘ veciach.“
(gal)