če. „V tejto situácii nemôžeme vylúčiť ďalšie prehliadky, dokonca ani na riaditeľstve. Týchto ľudí nič nezastaví,“ komentoval situáciu Dmitrij Gololobov, zástupca právneho oddelenia Jukosu. „Považujeme to za vystupňovanie nelegálneho tlaku na spoločnosť,“ vysvetlil a dodal, že právnici zaznamenali počas prehľadávania desať prípadov porušenia zákona.
Táto udalosť rozvírila verejnú diskusiu v Rusku. Prezident Vladimir Putin a premiér Michail Kasianov sa vyjadrili, že sa im prehľadávanie a zatknutia zdali príliš tvrdé. Podľa mnohých analytikov, vedúcich obchodníkov a predstaviteľov ruskej opozície sú opodstatnené tvrdenia, že aféra okolo Jukosu súvisí s mocenským bojom v Kremli pred nadchádzajúcimi voľbami. Kremeľ môže mať totiž obavy z politického vplyvu prezidenta Jukosu Michaila Chodorkovského, ktorý je so svojimi 11 miliardami amerických dolárov najbohatším človekom v Rusku. Navyše, Chodorkovskij verejne vyhlásil že bude finančne podporovať politických súperov proprezidentskej strany Jednotné Rusko.
Celý škandál okolo ropného koncernu Jukos vypukol 2. júla, keď bol jeden z jeho hlavných akcionárov a spoluzakladateľ Platon Lebedev zadržaný a obvinený zo spáchania trestných činov súvisiacich s privatizáciou najväčšieho ruského výrobcu minerálnych hnojív Apatit z roku 1994. V poslednom čase sa vyskytli ešte niekoľké obvinenia a zatknutia ľudí prepojených s ropným koncernom.
Rozruch okolo Jukosu znepokojuje aj mnohých zahraničných investorov v Rusku. Telefonujú na západné veľvyslanectvá v Moskve, aby zistili, ako by mohol škandál ovplyvniť ich obchody v Ruskej federácii. Jeden z nich sa vyjadril, že prípad Jukos môže byť najväčšou politickou výzvou, ktorej bude prezident Putin čeliť za posledné tri roky, a zároveň veľkou hrozbou pre obraz Ruska v zámorí.
Cena akcií Jukosu od prepuknutia škandálu výrazne poklesla. V pondelok ráno sa predávali za 11,72 amerických dolárov oproti 14 dolárom pred Lebedevovým zadržaním.
(rc)