Brusel 15. júla (TASR) - Európska únia sa plánuje sústrediť na požiadavky finančných expertov, ktorí dávnejšie predniesli návrh na prehodnotenie globálnych účtovných štandardov.
EÚ sa zamýšľa nad posunom pravidiel jednotlivých európskych štátov smerom k medzinárodným účtovným štandardom (IAS), čím by sa zlepšila kvalita finančných výkazov viac ako 7 000 najväčších európskych firiem a zabránilo by sa tak škandálom podobným Enronu a Aholdu. Tento posun by mal nastať najneskôr v roku 2005.
Neexistujúce globálne účtovné štandardy sú prekážkou, ktorá európskym firmám bráni v obchodovaní na americkom kontinente. To by si totiž vyžiadalo účtovania v dvoch rôznych štandardoch, a tým aj zvýšenie výdavkov firiem. Nádej, že by USA prijali IAS, je však minimálna.
Francúzsky prezident Jacques Chirac navyše vyzval Európsku komisiu (EK), aby prehodnotila dva navrhované štandardy - IAS 32 a 39 z dôvodu možného vyvolania nepresnosti podnikových ziskov a bilancie. To by prinieslo nepriaznivý dopad pre samotnú európsku ekonomiku. Obe pravidlá boli kritizované preto, že vyžadujú zohľadnenie všetkých podnikových aktív a pasív v rámci aktuálneho trhového oceňovania. Takéto praktiky sú však opäť bližšie americkej ako európskej politike.
Ďalším bodom dnešného zasadnutia Rady ministrov financií členských štátov EÚ (ECOFIN) v Bruseli bola tiež požiadavka ministrov zracionalizovať daň z pridanej hodnoty (DPH) v Európe. Najmä Francúzsko by prijalo nižšiu DPH v oblasti svojho kľúčového reštauračného sektora. Spomínaná krajina tiež žiada zníženie daní v rámci platenej televíznej služby a sektorov s náročnou fyzickou zaťaženosťou ako stavebníctvo. Otázne ostáva nulové zaťaženie DPH na detské ošatenie a obuv.
1 dam zll