Bratislava 16. júla (TASR) - Zákon o obchodných reťazcoch, ktorý hneď po schválení v parlamente podrobili kritike, tak domáci obchodníci, ako aj predstavitelia Európskej únie, sa napokon predsa len zavedie do tuzemskej podnikateľskej praxe potom, čo ho dnes podpísal prezident SR Rudolf Schuster.
Tento zákon, ktorý v parlamente presadila opozícia aj za pomoci poslancov vládnej strany ANO, si dáva za cieľ zabrániť zneužívaniu ekonomickej sily obchodných reťazcov pri rokovaniach s výrobcom potravín. Zástupcovia Európskej komisii však upozornili, že ešte preskúmajú, či niektoré jeho ustanovenia nie sú v rozpore so slobodami podnikania na jednotnom európskom trhu. Podľa domácich obchodníkov zákon vyslovene porušujú ústavu a trhový princíp rovnosti a vnútorné problémy slovenskej potravinárskej výroby by mal štát podľa nich riešiť inými spôsobmi ako napríklad regulovaním nadmerných dovozov potravín zo zahraničia, dotačnou politikou či zavedením zvýhodneného daňového režimu.
Predvlaňajší pokus slovenského parlamentu o prijatie takéhoto zákona regulujúceho činnosť obchodných reťazcoch ešte nebol úspešný, pretože práve po prvom schválení ho prezident vrátil a následne sa na jeho opätovné odobrenie nenašla potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.
Prezident však dnes už druhýkrát nepodpísal opätovne parlamentom odsúhlasené zákony o DPH a dani z minerálnych olejov. Oba zákony však už samozrejme vstupujú do platností aj bez odobrenia hlavou štátu. Od začiatku augusta tohto roku tak dôjde k vládou naplánovanému zvýšeniu spotrebných dani na pohonné látky a od začiatku roku 2004 zasa vstúpi do platnosti jednotná 19-% sadzba DPH, čím sa naštartuje daňová reforma, v rámci ktorej sa počíta aj s rovnako vysokou 19-% rovnou daňou z príjmu právnických i fyzických osôb.
Okrem zákona o obchodných reťazcoch dnes prezident Schuster spomedzi prijatých ekonomických právnych noriem podpísal zákon o rybárstve, zákon o ochrane vkladov a tiež zákon o životnom minime a o ustanovení súm na účely štátnych sociálnych dávok.
Zmeny v zákone o ochrane vkladov pritom Fond ochrany vkladov (FOV) pri vyplácaní peňazí obyvateľstva uviaznutých v skrachovaných bankách umožnia využívať aj prostriedky zo štátneho rozpočtu vo forme návratnej finančnej výpomoci alebo dotácie. Ďalšie uzákonené úpravy súvisia aj so zmenami v zložení najvyšších orgánov fondu, v ktorom už nebudú mať väčšinu zástupcovia komerčných bánk. Ministerstvo financií SR a Národná banka Slovenska budú totiž delegovať do sedemčlennej Rady FOV po dvoch zástupcoch, namiesto doterajšieho jedného.
Účelom novely zákona o životnom minime je, aby sa jednorazové príspevky štátu ako napríklad príspevok na pohreb alebo príspevok pri narodení dieťaťa nezarátavali do celkového príjmu občanov. Je to dôležité pre sociálne odkázaných ľudí, ktorým štát dopĺňa ďalšími dávkami ich príjem nezabezpečujúci životné potreby.