Veľká Británia
Z troch krajín s vlastnou menou v únii oficiálne prezentuje ekonomické kritériá na prijatie eura iba Veľká Británia. Ešte pred piatimi rokmi vypracoval minister financií Gordon Brown test, v ktorom sa hodnotí výhodnosť adopcie eura v piatich oblastiach.
Kritériá Británie:
- konvergencia: Sú cykly a štruktúra ekonomík natoľko kompatibilné, aby mohli eurozóna a britská ekonomika spolu existovať pri rovnakých úrokových sadzbách?
- flexibilita: V prípade problémov bude sa vedieť britská ekonomika s nimi pružne vyrovnať?
- vplyv na zamestnanosť a hospodársky rast: Prinesie euro vyšší rast a stabilitu ekonomiky a trvalý rast zamestnanosti?
- vplyv na finančné služby: Aký bude vplyv vstupu na konkurencieschopnosť britského finančného sektora?
- vplyv na zahraničné investície: Znamenalo by euro zlepšenie podmienok na dlhodobé rozhodovanie firiem o investíciách v Británii?
Podľa Browna stanovené kritériá Británia nespĺňa. Naposledy sa vyhodnocovali v júni. Obyvatelia krajiny by navyše v referende hlasovali proti euru, ako ukazujú dlhodobo prieskumy. Dôvod majú jednoduchý: nevidia potrebu nahradiť svoju libru eurom. Politici by museli Britom jasne povedať, čo eurom získajú. Dnes sa britskej ekonomike darí lepšie ako eurozóne. Európska dvanástka by rada videla euro aj za Lamanšským prielivom: ekonomika ostrovnej krajiny by posilnila eurozónu tak, že jej výkonnosť by bola porovnateľná s USA.
Švédsko
Vo Švédsku by na výmenu koruny za euro malo stačiť referendum. Švédi začali byť po britskom „zatiaľ nie“ voči euru ešte viac odmietaví. Proti euru je zhruba polovica Švédov, za približne jedna tretina. Najbližšie hlasovanie o eure bude v septembri.
Dánsko
Dáni euro odmietli ako národnú menu v septembri 2000. Ich obavy zo straty politickej nezávislosti a samostatnosti prevážili akékoľvek ekonomické argumenty o výhodách eura. (bro)