Pripomíname, že ošetrovanie proti druhej generácii obaľovača slivkového možno ešte vykonávať vo vyšších polohách republiky do 20. júla, v najvyšších polohách aj do 25. júla prípravkami proti vyliahnutým húseniciam, ako sú CALYPSO 480 SC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, SUMITHION SUPER a ZOLONE EC. Toto ošetrenie sa týka, samozrejme, iba tých pestovateľov, ktorí neošetrovali podľa signalizácie vydanej na prípravky účinkujúce proti vajíčkam. Upozorňujeme však na dodržanie hygienickej ochrannej doby pred zberom plodov.
Situácia v ochrane proti obaľovačovi jablčnému je nasledovná. Pre 2. signalizačné pásmo ohraničené približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce možno ešte do 20. júla ošetrovať bežnými prípravkami proti vyliahnutým húseniciam, a to organofosfátovými prípravkami ACTELLIC 50 EC, BASUDIN 600 EW, RELDAN 40 EC, SUMITHION SUPER, ULTRACID 40 WP a ZOLONE EC, pyretroidnými prípravkami CYPER 10 EM a NC 10 EM, CYPRIN 10 EC, DECIS 2,5 EC, EW 50 a 25 FLOW, KARATE 2,5 EC a 2,5 WG, MAVRIK 2 F, TALSTAR 10 EC a VAZTAK 10 EC a 10 SC, kombinovaným prípravkom s organofosfátovou a pyretroidnou účinnou látkou NURELLE D a prípravkami s účinnou látkou z inej skupiny ako sú menované, CALYPSO 480 EC a TREBON 10 F. Pri výbere prípravku je vhodné využiť nižšiu škodlivosť organofosfátových a ostatných prípravkov proti dravým roztočom, ktoré udržujú v prirodzenej rovnováhe škodlivé roztočce. Pri použití pyretroidných prípravkov dochádza často k rýchlemu premnoženiu a veľkej škodlivosti roztočcov, ktoré sú potom pomerne ťažko zničiteľné. Tým dochádza k vyšším hospodárskym stratám. Uvedené prípravky možno použiť aj v ostatných vyšších polohách Slovenska, a to od 24. do 31. júla v závislosti od nadmorskej výšky. Ak pestovatelia ošetrovali prípravkami účinkujúcimi proti vajíčkam podľa signalizácie vydanej minulý týždeň, toto ošetrenie už nie je potrebné. Opäť upozorňujeme na možnosť vynechania ošetrenia v polohách nad 600 metrov nad morom, v ktorých sa druhá generácia obyčajne nevyskytuje, alebo len v zanedbateľnom počte a nespôsobuje významnejšiu červivosť plodov.
V oblastiach s častými zrážkami sa môžu v tomto období objavovať prvé príznaky septóriovej škvrnitosti zeleru. Choroba sa prejavuje tvorbou drobných sivohnedých škvŕn so žltým okrajom. Pri silnom napadnutí celé listy žltnú a odumierajú. Preventívne chorobu obmedzuje dôkladná likvidácia pozberových zvyškov, správne striedanie plodín (opakované pestovanie zeleru na tej istej ploche najskôr po troch rokoch, radšej aj viac) a výber odolných odrôd. Keďže sa choroba prenáša aj osivom, treba na výsev použiť zdravé, prípadne morené osivo. Skoro napadnuté mladé sadenice počas predpestovania je vhodné ošetriť ešte pred výsadbou na trvalé stanovište. V poľných podmienkach sa ošetruje po zapojení porastu, keď sa predlžuje čas ovlhčenia listov, ale najčastejšie až po objavení sa prvých príznakov. V súčasnosti sú povolené dva meďnaté prípravky, a to KUPRIKOL 50 a CUPROCAFFARO.
Na mrkve a petržlene sa môže v niektorých rokoch vyskytnúť múčnatka mrkvová. Najlepšou ochranou proti nej sú preventívne opatrenia, kam patrí dodržanie normy výsevku (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ďalej ničenie burín a včasné jednotenie. Chemické ošetrenie prichádza do úvahy až po zistení prvých príznakov choroby, preventívne sa nepostrekuje. Používajú sa prípravky SULIKOL K, THIOVIT a KARATHANE LC.
Ing. STANISLAV BAROK
ÚKSÚP-OORF