Brusel 21. júla (TASR) - Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini, ktorého krajina momentálne predsedá EÚ, súhlasí, že budúce členské štáty by mali byť lepšie informované o priebehu prístupových rokovaní s Bulharskom a Rumunskom.
Frattini tak reagoval na dnešnú kritiku zo strany maďarského ministra pre európske záležitosti Endreho Juhásza, podľa ktorého vstupujúce štáty nie sú dostatočne zapojené do činnosti EÚ.
"Znepokojenie maďarského kolegu bolo veľmi vážne, berieme ho do úvahy a budeme hľadať cesty, ako lepšie informovať a zapojiť (nové krajiny) do rokovaní (s Bulharskom a Rumunskom)," povedal Frattini na tlačovej konferencii v Bruseli po dnešnom rokovaní ministrov. "Nové štáty majú právo byť lepšie informované," dodal.
Juhász sa dnes ostro osopil na EÚ, že Maďarsko a ďalšie budúce členské krajiny nie sú dostatočne zapojené do jej činnosti.
Bývalý maďarský vyjednávač s úniou počas verejnej debaty o programe talianskeho predsedníctva kritizoval skutočnosť, že pätnástka síce "zdvorilo, niekedy dokonca so záujmom" počúva, čo jej nové krajiny na zasadaniach hovoria, nijako sa to však neprejavuje napríklad pri príprave legislatívy v mocnom výbore veľvyslancov - v COREPERi.
Juhászovi sa tiež nepáči, že Maďarsko a ďalší nováčikovia nie sú zapojení do prístupových rokovaní s Bulharskom a Rumunskom. Pohrozil, že Maďarsko, ktoré má dlhú hranicu s Rumunskom, nemusí súhlasiť s prijatím týchto krajín, ak nebude do rokovaní zapojené.
Do tretice kritizoval Juhász minulotýždňové rozhodnutie ministrov EÚ pre rozpočet - o polovicu znížili počet pracovníkov z nových krajín, ktorých chcela na budúci rok prijať Európska komisia.
Vystúpenie Juhásza vyvolalo v kuloároch Rady ministrov EÚ prekvapenie. Slovenský minister Eduard Kukan jeho kritické slová nezdieľa. "Jeho slová boli príliš kritické. Myslím, že sa vieme presadiť, ak máme naozaj kvalitné návrhy. Videl by som tú kritiku trošku zveličene," poznamenal Kukan.
Chápe osobitný záujem Maďarska zapojiť sa do rokovaní s Bulharskom a najmä Rumunskom, Slovensko ale podľa neho takéto požiadavky nemá.
Desať budúcich členských krajín - Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Cyprus a Malta podpísali 16. apríla prístupovú zmluvu a odvtedy majú štatút pozorovateľov prakticky vo všetkých orgánoch EÚ. Môžu diskutovať, predkladať návrhy, ale nemajú právo hlasovať. To získajú až po vstupe 1. mája 2004.
Jednou z výnimiek je tzv. pracovná skupina pre rozšírenie, do ktorej desiatka nováčikov prístup nemá. Preto nie je zapojená ani do prístupových rokovaní s Bulharskom a Rumunskom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed