Aj vy ste cez školský rok odkladali problémy s výchovou, vzdelávaním alebo sebou samým na neskôr? Skúste prázdninové voľno využiť na ich vyriešenie - v poradniach vám poradia, ako na to. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
jú. „Mohlo by ísť o šikanu? A ak áno, čo mám robiť?“ pýta sa. Jane a Karolovi sa zase rozpadáva desaťročné manželstvo, čím trpia ich dvojičky Elenka a Matej. Teraz cez prázdniny je to ešte vypuklejšie. Manželia vedia, že by bolo načase niečo s tým urobiť, najmä kvôli deťom. Pri povinnostiach počas školského roka to však akosi nestihli.
Možno práve počas prázdnin si nájdete čas zastaviť sa a požiadať niekoho o odbornú radu, či je jeho problém vážny, alebo ide len o maličkosť. A tiež o radu, ako ho napraviť alebo vyriešiť.
V poradniach spadajúcich pod ministerstvo školstva akebo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny hovoria o tom, že psychické problémy detí sa stupňujú. „Narastá počet neuróz, počet detí s rečovými ťažkosťami, emocionálnymi poruchami, poruchami správania a rôznymi výchovnými problémami. Stúpa tiež počet detí nezrelých na vstup do l. ročníka základnej školy a detí so špecifickými poruchami učenia. Čoraz častejšie sa objavujú aj prípady, u ktorých dochádza zo strany rodičov k fyzickému a psychickému týraniu, sexuálnemu zneužívaniu a sociálnemu zanedbávaniu,“ potvrdili nám na odbore starostlivosti o deti a rodinu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Na Slovensku funguje sieť rôznych poradní, v ktorých rodičom a ich deťom ponúkajú radu a pomoc - zatiaľ zväčša bezplatne, pretože ich dotuje štát. Rodičia ani deti sa však na ne neobracajú tak často, ako by mohli - pritom sa často sťažujú na to, že nemajú pre riešenie rôznych výchovných problémov dosť informácií.
Niektoré poradne majú navyše podobne znejúce názvy, a pritom v nich riešia odlišné problémy. V dnešnej prílohe vám preto prinášame krátky prehľad o tom, čo ponúkajú, za akú ceny a kedy sa na ne obrátiť.
Ako sa správne rozprávať s deťmi a partnerom
Veľa psychických problémov u detí pramení aj z toho, že s nimi rodičia nevedia optimálne vychádzať - niektorí sú prehnane nároční a kritizujú deti doslova za všetko, iní im zase nechcú vôbec nič zakazovať a za nič ich nekarhajú, ďalší na ne zase takmer vôbec nemajú čas.
Ako vo všetkom aj tu platí pravidlo nájsť zlatú strednú cestu - byť k deťom v správnej chvíli prísni a v správnej chvíli ich pochváliť, nedávať viac „biča ako cukru“ a naopak, žiť s nimi ich život, ale aj svoj život.
Internetový portál www.ochranadeti.sk, ktorý sa zaoberá najmä šikanovaním, rodičom dáva do pozornosti 10 zásad optimálnej komunikácie - tie platia rovnako pre vášho partnera/partnerku, ako i pre vaše deti. Tu sú:
Pedagogicko–psychologické poradne - PPSPedagogicko-psychologické poradne nájdete v každom okresnom a krajskom meste.
Čo je ich úlohou: Poskytovať poradenskú pomoc rodičom a deťom v akýchkoľvek otázkach v oblasti výchovy a vzdelávania, osobnostného a profesijného vývinu.
Komu poskytujú pomoc: Ich klientmi sú deti od 3 do 15 rokov, niektoré však berú aj staršie deti. Krajské pedagogicko-psychologické poradne sa venujú deťom od 15 do 18 rokov. Deti však neprichádzajú do poradní samy, žiadateľmi o vyšetrenia totiž bývajú ich rodičia, často však aj škola alebo súd.
Koľko sa platí: Za poradenstvo, ktoré vám tu poskytnú, neplatíte nič, pretože ide o štátnu organizáciu.
S akými problémami sa na nich možno obrátiť: s akýmikoľvek otázkami ohľadom výchovy, ale aj správania dieťaťa (napríklad neposlušné a agresívne dieťa, hyperaktivita, šikanovanie), ale aj v oblasti vzdelávania (podozrenie na poruchy učenia, zaostávanie v škole alebo naopak prílišné nadanie). Poradia vám tiež pri výbere vhodného povolania pre dieťa.
Poradne spolupracujú aj so školami, takže vám pomôžu problém týkajúci sa školy či učenia vyriešiť aj na jej pôde.
Kedy sú otvorené: spravidla od 8.00 do 16.00 hodiny od pondelka do piatku. Pretože niektoré vyšetrenia trvajú hodinu aj dve, je potrebné sa vopred telefonicky objednať. Akútne prípady však ošetria aj bez objednania.
Odporúčanie od lekára: Nie je potrebné.
Upozornenie: Keďže pedagogicko-psychologické poradne sú priamo riadenými organizáciami ministerstva školstva, trochu „kopírujú“ školský rok, a preto je možné, že počas prázdnin budú viaceré dovolenkovať. Preto sa radšej telefonicky objednajte.
(sr)
Narastá záškoláctvo a šikanovanie, pribúdajú problémy s učením
O práci pedagogicko-psychologických poradní sme sa rozprávali s Mgr. JANOU KARASOVOU z poradne v Považskej Bystrici.
S akými problémami sa na vás klienti najčastejšie obracajú?
„Škála problémov, s akými sa na nás rodičia obracajú, je veľmi široká. Najčastejšie ide o problémy s učením, so správaním, s hyperaktivitou dieťaťa, záškoláctvom či šikanou, ale i mnohé iné.“
Vašou ďalšou úlohou je určiť správnu diagnózu a ďalší postup?
„Vždy sa urobí základná diagnostika. Treba zistiť, prečo ten problém vznikol, čo by za tým mohlo byť. Potom sa navrhne riešenie- vždy samozrejme v spolupráci s rodičom, školou i dieťaťom. Ak sa dá problém vyriešiť jednorazovým zásahom, tak to urobíme, ak nie, nasleduje dlhodobejšia terapia.“
Kto k vám častejšie odporúča deti na vyšetrenie - škola alebo rodičia?
„Zhruba rovnako, treba však povedať, že dieťa môžeme vyšetriť len so súhlasom rodiča, nemôže škola len tak poslať dieťa na vyšetrenie. Aj keď školy na nás niekedy tlačia, aby sme to urobili, bez vedomia rodiča to nejde.“
Ste poradňou pre celý okres a ľudia zo vzdialenejších obcí a dedín musia na vyšetrenia dochádzať. Aké s tým máte skúsenosti? Nemalo by byť podľa vás poradní viac?
„Myslím si, že poradní je dosť, problémy však bývajú s ich obsadením - je tam málo psychológov. Často je v poradni len jeden psychológ na celý okres a potom sa na vyšetrenie dlho čaká. A problém je aj v priestoroch.“
Takže keby ste sa aj rozšírili, práce by ste mali dosť?
„Áno, dnes je taká doba. Stúpajú problémy detí s učením, je veľmi veľa hyperaktívnych detí, takých živých, nepozorných. Strašne narastá záškoláctvo, šikanovanie, drogy. Rodičia sa snažia zarábať peniaze od rána do večera a s deťmi sa nemá kto porozprávať, venovať sa im. A ešte majú v škole aj nával učenia - to kvantum učiva majú problém zvládať aj priemerné deti. A čo potom tie slabé deti?“
Kde vám môžu poradiť
Zariadenia výchovnej prevencie:
Centrá výchovnej a psychologickej prevencie Poradenské a výchovné zaradenia: Pedagogicko-psychologické poradne Centrá poradensko-psychologických služieb Zariadenia špeciálno-pedagogického poradenstva: Detské integračné centrá Špeciálno-pedagogické poradne Poznámka: Deti, ktorých problémy sa nedarí dlhodobo odstrániť (najmä so správaním), môžu byť na žiadosť rodičov alebo súdu umiestnené v zariadeniach, ktoré im majú poskytnúť odbornú pomoc. U nás ich máme tri typy: liečebnovýchovné sanatóriá, diagnostické centrá a reedukačné domovy (sr)
Obrátiť sa môžete aj na poradcov
Okrem poradní rôzneho druhu sa môžete obrátiť aj na poradcov v oblasti výchovy a vzdelávania (niektorí pôsobia aj priamo na školách).
K nim patrí napríklad:
výchovný poradca špeciálny pedagóg logopéd školský psychológ protidrogový poradca kariérový poradca pedagóg voľného času vychovávateľ Tiež vám však môžu poradiť rozličné združenia a nadácie - pracovníci tretieho sektoru, ktorí pomáhajú vo výchove a vzdelávaní detí a mládeže. Vo väčšine prípadov poskytujú naozaj fundovanú pomoc a prejavujú veľkú ochotu pomôcť. (sr)
Desatoro pre rodičov
Prejav záujem o druhého, snaž sa ho lepšie poznať a pochopiť. Nechaj druhého hovoriť a pozorne ho počúvaj. Nauč sa hovoriť aj o tom, čo zaujíma iných ľudí. Opatrne narábaj s kritikou. Buď opatrný s príkazmi. Uznaj vlastné chyby. Pochváľ, čo stojí za pochvalu. Pokús sa vžiť do situácie partnera. Vyhýbaj sa hádke, netvrď opak toho, čo tvrdí iný človek. Nešetri úsmevom. Čo by sme mali robiť, aby naša komunikácia bola efektívna
nehovorte o tom, čo nemôžete či nechcete urobiť nesťažujte sa nebuďte sebecký, nehovorte iba o sebe neskáčte do reči, neprerušujte nezhadzujte nevyťahujte staré problémy a hnevy nehovorte veľa nepoučujte iných nebuďte náladový nehľadajte vinníka, nebojujte (sr)