Aj toto vyplynulo z výsledkov nového prieskumu Eurobarometer, ktoré dnes zverejnila Európska komisia.
Správny počet členských krajín EÚ vie 77 percent Slovákov, nesprávnu odpoveď uviedlo sedem percent. Vyše 90 percent ich tiež vie, že únia má modrú zástavu so žltými hviezdičkami. Nachytať sa nechali Slováci pri otázke o počte hviezdičiek. Je ich 12, ale až 65 percent Slovákov si myslí, že 15 - rovnako ako členských štátov.
Vyše 60 percent ľudí na Slovensku vie, že sídla európskych inštitúcií sú v Bruseli, Štrasburgu a Luxemburgu, a že medzi členskými štátmi únie neexistujú hranice.
Len 27 percent Slovákov však súhlasí s tvrdením, že EÚ má vlastnú hymnu a 37 percent s tým, že poslancov do Európskeho parlamentu si volia občania v priamych voľbách.
V porovnaní s inými kandidátskymi krajinami sa vedomosti Slovákov javia ako nadpriemerné, snáď s výnimkou 15 hviezdičiek na zástave, kde sa v priemere nechalo nachytať len 50 percent opýtaných.
Na otázky týkajúce sa počtu členských štátov, sídla EÚ či hraníc, odpovedalo správne viac Slovákov, ako bol priemer všetkých opýtaných v 13 kandidátskych krajinách.
Z Eurobarometra vyplynulo, že vedomosti ľudí v budúcich členských krajinách o EÚ nie sú žiadna sláva. V priemere len 10 percent ich obyvateľov si myslí, že má o únii veľmi dobré znalosti, pričom najviac si veria Malťania, Cyperčania a Slováci.
Najmenej vedomostí EÚ priznávajú Estónci, Lotyši a Turci. Napríklad len 42 percent Turkov vie, koľko má dnes únia členských štátov.
Platí to však aj opačne - ľudia v dnešných členských krajinách EÚ nevedia veľa o budúcich členoch. Spomedzi kandidátov sú najznámejšie Turecko, kde Západoeurópania radi chodia na dovolenky, ako-tak poznajú aj veľké krajiny - Poľsko, Rumunsko.
Slovensko poznajú menej, počulo však už o ňom 84 percent, ešte menej známe sú Slovinsko a tri pobaltské štáty. V žiadnej z kandidátskych krajín nikdy nebolo 59 percent obyvateľov dnešnej únie.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab