Mníchov 3. septembra (TASR) - Vedci z Technickej univerzity v Mníchove objavili čistou náhodou trhavinu, ktorá je niekoľkonásobne účinnejšia ako bežný trinitrotoluén (TNT). Informoval o tom časopis Physical Review Letters.
Kúsky pórovitého, špongiovitého kremíka počas pokusu pre netesnosť reagovali so vzduchom tak prudko, že zničili celú aparatúru. "Mohla by to byť najvýbušnejšia chemikália, akú sme doteraz objavili," povedal vedúci laboratória Dmitrij Kovalev. Po ďalších úvahách našli vedci vysvetlenie nečakanej explózie.
"Bežné trhaviny stavajú na dusíku, uhlíku a kyslíku. Ale kremík má oveľa väčšiu väzbovú energiu," uviedol Kovalev. Vo svojom pokuse použili mníchovskí vedci kúsky kremíka s veľkosťou niekoľko nanometrov, ktoré boli obklopené ochrannou vrstvou vodíkových atómov. Ak pri nízkych teplotách, pri ktorých experimentovali, prenikne kvapalný kyslík do tejto ochrannej vrstvy, spustí sa mohutná reťazová reakcia.
Pórovitý kremík má podobnú štruktúru ako špongia. Preto disponuje mimoriadne veľkou plochou, na ktorej môže reakcia prebiehať. Vedcov prekvapila aj rýchlosť reakcie, ktorá trvala maximálne jednu mikrosekundu, možno iba niekoľko sto nanosekúnd. Silné väzby medzi atómami kremíka sa porušili a tieto sa spojili s atómami kyslíka.
Napriek tomu sa pórovitého kremíka netreba báť, pretože explózia môže nastať len za určitých rámcových podmienok. Táto vlastnosť robí z kremíka zaujímavú látku pre technické aplikácie alebo ako palivo. "Ozval sa už automobilový priemysel, ktorý by chcel látku využiť na rýchlejšie otvorenie airbagov," povedal Kovalev.