BRATISLAVA 23. júla (SITA) - Pál Csáky, zodpovedný za koordináciu prípravy na členstvo v Európskej únii a čerpanie eurofondov, robí aj po poslednej správe Európskej komisie všetko pre to, aby ho nemohli brániť ani tí, ktorí by veľmi chceli, konštatuje v komentári denník SME. Premiér Dzurinda by mohol pochopiť, že problém Csáky je tým prípadom, keď opozícia (i keď nechtiac) môže vláde vlastne pomôcť.
Európska komisia zreteľne konštatuje, že Slovensko zaostáva, a vyzýva vládu, aby „urýchlene a naliehavo“ zlepšila spoluprácu medzi štátnymi úradmi, prijala potrebné zákony, navrhla systém spolufinancovania projektov a zriadila systém kontroly. Ak tomu niekto stále nerozumie, začína sa trochu podobať na Mečiara, ktorý dával opakovaným varovaniam a demaršom rôzne eufemistické mená dovtedy, až nás z integračného procesu jednoducho vyrazili, pripomína SME.
Namiesto mudrovania o tom, že Európska komisia použila v správe staré informácie, predsa stačilo spomenúť, ktoré "potrebné zákony, systém spolufinancovania a kontroly" boli medzitým zavedené. Lenže to sa asi nedá. A tak Csáky radšej obviňuje ministerstvá zo zlej komunikácie s komisiou a neprestáva sa sťažovať, že schopní ľudia odchádzajú do Bruselu, namiesto toho, aby sa hlásili do štátnych služieb. A čo ak je v tom skrytá paralela s tým, že nikomu sa nechce robiť ani len jeho hovorcu? Pýta sa SME.
Pál Csáky sa proste správa tak, že zostane kontroverzným a málo dokázateľne užitočným členom vlády, aj keby sme napokon čerpali fondy na 200 percent, konštatuje v závere denník SME.