Brusel 23. júla (TASR) - Žiadny členský štát Európskej únie nemôže zakazovať na svojom území pestovanie geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Oznámila to dnes v Bruseli Európska komisia, ktorá zverejnila odporúčania pravidiel, ako pestovať upravené poľnohospodárske kultúry popri konvenčných.
Rozhodnutie bude v rukách samotných farmárov, ale úrady im nemôžu v pestovaní GMO brániť, oznámil komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler.
"Žiadna národná či regionálna vláda nemôže vyhlásiť svoje územie za zónu bez GMO," dodal. Takéto zóny budú môcť teoreticky vzniknúť, ak sa všetci farmári z danej oblasti dohodnú, že geneticky upravené plodiny nebudú pestovať. Úrady im to však nemôžu prikazovať.
Dnes zverejnené odporúčania pre členské štáty sú ďalším krokom EÚ na ceste k zrušeniu neoficiálneho embarga voči GMO. V utorok ministri poľnohospodárstva schválili nové pravidlá označovania prítomnosti GMO v potravinách.
Podľa nich bude povinné označovať prítomnosť GMO v potravinách a krmive už pri obsahu 0,9 %, zatiaľ čo v súčasnosti je to pri jednom percente a pravidlá sa netýkajú krmiva, len potravín.
Legislatíva tiež umožňuje členským štátom EÚ, aby na národnej úrovni prijali vlastné pravidlá, ako chrániť bežné poľnohospodárske plodiny pred kontamináciou geneticky modifikovanými organizmami.
Na území únie je dnes povolené predávať 18 geneticky modifikovaných organizmov, ďalších 19 čaká na povolenie. Viacero krajín EÚ - Taliansko, Francúzsko, Belgicko, Grécko, Dánsko, Luxembursko, Rakúsko - od roku 1999 zastavilo vydávanie povolení na nové GMO, a tým prakticky zablokovalo ich prístup na európsky trh s tým, že ho uvoľnia až po prijatí nových pravidiel.
Predstavitelia EÚ dúfajú, že schvaľovacie procedúry bude možné obnoviť do konca tohto roka.
Prístup únie ku geneticky modifikovaným organizmom vyvolal ostrý obchodný spor s USA, ktoré sú ich najväčšími výrobcami. Washington podľa proti EÚ sťažnosť na pôde Svetovej obchodnej organizácie a americký prezident George W. Bush nedávno Európu obvinil, že blokádou GMO prispieva k hladomoru v Afrike.
spravodajca TASR Robert Sermek pop