Londýn 3. septembra (TASR) - Britským podnikom sa podľa najnovšieho prieskumu nedarí prilákať späť do práce matky po materskej dovolenke. Anketa zameraná na problémy, ktorým čelia ženy s malými deťmi, znovu potvrdila, že zamestnávatelia ešte stále nedokážu zaistiť pracujúcim matkám také podmienky, aby mohli aj pracovať, aj sa dostatočne venovať deťom. Dôvodom je najčastejšie nepriaznivé a najmä nepružné prostredie na pracovisku.
Z prieskumu vyplýva, že najhoršie sú na tom ženy zamestnané v súkromných podnikoch. Okrem toho len zlomok veľkých britských spoločností považuje dlhšiu materskú dovolenku za efektívny spôsob, ako si udržať zamestnanca. Britské ženy majú nárok len na 14 týždňov platenej materskej dovolenky a zamestnávatelia vraj často neumožnia ženám, aby využívali pružný pracovný čas, napríklad len štyri dni v týždni.
Podľa ankety tak veľa pracujúcich matiek žije pod veľkým tlakom, ktorý sa potom odráža i v ich rodinách. Takmer 93 percent matiek sa sťažuje na stres, keď sa snažia vyhovieť všetkým požiadavkám, ktoré na ne okolie kladie. Deväť z desiatich žien s deťmi tvrdí, že život je oveľa tvrdší, než si mysleli. Priznali tiež, že keby mohli, vybrali by si prácu na čiastočný úväzok.
Aj napriek všetkým rečiam o rovnoprávnosti partnerov bremeno starostlivosti o domácnosť v Británii leží stále väčšinou na pleciach žien. Len o niečo viac ako tretina britských párov má podľa prieskumu rozdelené domáce práce rovným dielom.
A hoci sa v ostatnom čase znižujú rozdiely medzi platom mužov a žien, medzi ich príjmami za rovnakú prácu sú ešte stále rozdiely a neraz veľmi podstatné. Priemerná mzda ženy zamestnanej na plný úväzok predstavuje tri štvrtiny mzdy muža na rovnakej pozícii, i keď mzdy žien vlani rástli o niečo rýchlejšie ako mzdy mužov.
Zarážajúce pritom je, že muži všeobecne zarábajú viac ako ženy už vo svojom prvom zamestnaní, teda tam, kde by sa dali najskôr očakávať rovnaké podmienky pre obe pohlavia.