New York 3. septembra (TASR) - Američania venujú svojej práci stále viac času a patria medzi najviac pracujúce národy ekonomicky vyspelého sveta, ukazujú najnovšie prieskumy.
V roku 1990 strávil priemerný Američan v práci 1942 hodín za rok. Na začiatku tretieho tisícročia je to už 1978 hodín. Tento trend je opačný ako vo väčšine vyspelých krajín, kde sa skôr presadzujú snahy o zníženie počtu odpracovaných hodín, uvádza sa v štúdii vypracovanej Medzinárodnou organizáciou práce (ILO).
Každý Austrálčan, Kanaďan, Japonec a Mexičan má v priemere o sto hodín ročne kratšiu pracovnú dobu ako Američan. Nemci majú dokonca o 500 hodín voľného času viac. Z rozvíjajúcich sa krajín, či krajín, ktoré prechádzajú na trhovú ekonomiku, majú iba obyvatelia Južnej Kórey (o 500 hodín) a Čiech (o 100 hodín) dlhšiu pracovnú dobu ako Američania.
Hranica medzi pracovným a voľným časom sa v USA za posledných pár rokov výrazne znejasnila. Američania idú z práce do práce na úkor času, ktorý by mohli venovať sebe a svojim rodinám.
"Myslím, že to má veľa spoločného s psychikou Američanov. Američania sa definujú vďaka práci. Keď stretnete priemerného Európana, trvá mu len chvíľu, aby vám porozprával ako žije. Európania viac hovoria o svojich rodinách. Američan vám hneď povie, kde je zamestnaný," uviedol pre denník Guardian popredný americký ekonóm Lawrence Jeff Johnson, momentálne žijúci vo Švajčiarsku.