Horšie znášajú prepravu zvieratá povahovo labilné či s citlivejším tráviacim aparátom. Horúčavami trpia zase najmä tuponosé plemená psov, (mops, pekinéz, buldog…) a mačiek.
Ak bude zviera cestovať dlhšie, malo by držať aspoň dvanásť hodín hladovku. Ak ani prázdny žalúdok nezabráni vracaniu, treba mu pol hodinu pred cestou podať liek. A ak je z cesty aj nervózne, tak i sedatíva. Tie zasahujú aj do tepelnej regulácie zvieraťa, preto sa treba poradiť s veterinárom.
Pred dlhšou cestou sa zviera musí dôkladne vymočiť a vyprázdniť. Každé dve-tri hodiny treba zastaviť, aby sa psík prebehol a napil.
Nechať zviera v aute v horúcom lete čakať na pánov sa môže skončiť až smrťou.
Keď má pes hlavu vystrčenú z auta, môže dostať akútny zápal spojoviek, do oka mu tiež môže niečo vletieť. Je vhodné mať po ruke očné dezinfekčné kvapky.
Zvieratá sa v lietadlách prepravujú len v transportných debnách, tie menšie, do 5 kg živej hmotnosti, sa väčšinou môžu zobrať na palubu. Ak nákladný priestor nie je klimatizovaný, treba zvážiť dĺžku letu a schopnosť zvieraťa vydržať chlad. V neklimatizovanom priestore nie je vhodné podávať zvieraťu sedatíva, pretože môžu zvýšiť jeho podchladenie.
Psa a mačku treba pred cestou do zahraničia vyšetriť u zverolekára. Veterinárne osvedčenie nesmie byť staršie ako tri dni. S potvrdeným medzinárodným očkovacím preukazom treba navštíviť štátneho veterinárneho lekára, ktorý okrúhlou pečiatkou potvrdí, že sa v mieste bydliska nevyskytujú nákazlivé ochorenia. Psy musia byť zaočkované proti besnote, psinke, parvoviróze a infekčnej hepatitíde, mačky proti besnote a infekčnej panleukopénii. Dátum posledného očkovania nesmie byť starší ako rok a mladší ako mesiac.
Po kúpaní v mori aj pes potrebuje sprchu v neslanej vode. A ak sa pri hraní vo vlnách nalogá slanej vody, zvyčajne sa to končí hnačkou. Je preto dobré pribaliť si do lekárničky aj „psie“ lieky.