K. P., Topoľníky
Je to príznak slnečného úpalu, ku ktorému dochádza najčastejšie pri náhlej zmene počasia, keď sa po niekoľkodňovom zamračenom alebo daždivom počasí prudko oteplí a výrazne sa zvýši intenzita slnečného žiarenia. Jablká môžu byť poškodené aj po letnom reze jabloní, keď sa niektoré plody, dovtedy kryté lístím, náhle vystavia priamemu slnečnému žiareniu. Letný rez jabloní by sme preto mali robiť podľa možností za podmračného počasia.
Prečo vädnú a odumierajú astrovky? J. H., Hurbanovo
Vädnutie a odumieranie astrovky spôsobuje huba Fusarium oxysporum f. sp. callistephi, preto sa ochorenie nazýva fuzáriovým vädnutím astrovky. Huba napáda predovšetkým rastliny oslabené zlou výživou, premokrením pôdy alebo suchom, ale najmä opakovaným viacročným pestovaním astrovky na rovnakom mieste. Na fuzáriové vädnutie sú niektoré odrody astrovky veľmi citlivé. Ochrana spočíva v pestovaní odolných odrôd, v každoročnom striedaní pestovateľských plôch a v pravidelnom odstraňovaní a spálení infikovaných rastlín.
Čo je príčinou odumierania špičiek plodov rajčiakov?
T. B., Bratislava
Odumieranie špičiek plodov rajčiakov súvisí predošetkým s narušeným príjmom vápnika z pôdy a s nedostatkom vlahy v období intenzívneho rastu plodov. Keďže nie všetky odrody postihuje rovnako, ide aj o odrodovú citlivosť rajčiakov. Na vzniknutých škvrnách sa druhotne objavujú rôzne hubové povlaky, preto hnilobu špičiek plodov mnohí pestovatelia považujú za ochorenie hubového pôvodu a chceli by ju liečiť pomocou fungicídov. V skutočnosti stačí rastlinám zabezpečiť harmonickú výživu, pravidelnú závlahu počas sucha a rastliny niekoľkokrát ošetriť po založení plodov listovými hnojivami so zvýšeným obsahom vápnika. Ing. JURAJ MATLÁK
FOTO – AUTOR