Ženy v únii robia menej

BRATISLAVA – Každá osemnásta žena v produktívnom veku nepracuje, ale stará sa o domácnosť. Podľa oficiálnych štatistík je na Slovensku 88-tisíc žien doma. Ďalších 124-tisíc je na materskej dovolenke. Slovenské ženy sa tak radia k najpracovitejším v


Slovenské ženy patria k najpracovitejším v Európe. Starostlivosti o domácnosť „na plný úväzok“ dáva pred prácou prednosť iba každá osemnásta, v únii je to každá šiesta. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL


BRATISLAVA – Každá osemnásta žena v produktívnom veku nepracuje, ale stará sa o domácnosť. Podľa oficiálnych štatistík je na Slovensku 88-tisíc žien doma. Ďalších 124-tisíc je na materskej dovolenke. Slovenské ženy sa tak radia k najpracovitejším v Európe, kde dáva prednosť rodine pred zamestnaním v priemere každá šiesta žena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pre mužov domácnosť nie je až takým častým „pracoviskom“. V prvom štvrťroku sa iba o domácnosť staralo tri a pol tisíca Slovákov. Muži teda hrajú v rodinách, kde jeden z partnerov nepracuje, úlohu živiteľa oveľa častejšie ako ženy.

Najväčšie zastúpenie v domácnosti majú ženy v Grécku a Taliansku. Rodina a domácnosť tam v práci bránia dokonca tretine dospelých žien. Naopak, v škandinávskych krajinách sa s týmto problémom potýka len niekoľko percent matiek. Slovenské ženy sa teda v tomto ohľade podobajú viac Európankám zo severu kontinentu.

Medzi európskymi krajinami sú však veľké rozdiely. Zatiaľ čo v severských štátoch nemá zamestnanie asi desatina žien v produktívnom veku, v južných krajinách únie nepracujú takmer štyri ženy z desiatich. Najčastejšími dôvodmi sú okrem rodiny aj vzdelávanie, nemoci, predčasný dôchodok či presvedčenie niektorých žien, že nedokážu zohnať prácu.

SkryťVypnúť reklamu

(tv, čtk)

Pracujúce ženy Slovensko 77,9 %

Dánsko 72,0 %

Švédsko 70,4 %

Fínsko 65,4 %

Holandsko 65,2 %

Británia 65,1 %

Portugalsko 61,1 %

Rakúsko 60,1 %

Nemecko 58,8 %

Francúzsko 56,1 %

Írsko 55,0 %

EÚ-15 54,9 %

Luxembursko 50,9 %

Belgicko 50,5 %

Španielsko 41,9 %

Taliansko 41,1 %

Grécko 40,9 %

Zdroj: Eurostat, ŠÚ SR

Na Slovensku je najdlhšia materská

BRATISLAVA – Ženy, ktoré nechcú po pôrode zostať v domácnosti, narážajú na problém – škôlok je málo a súkromné opatrovateľky detí sú drahé. Žena sa často nemôže vrátiť do práce skôr, pretože nemá dieťa kde nechať.

Materské školy môžu prijímať deti od dvoch rokov, málokedy to však robia. „Bola som doma s dvoma dcérami, jedna mala tri, druhá dva roky. Pomaly som si potrebovala hľadať prácu, tak som chcela dať staršiu do škôlky,“ hovorí mama z Ivanky pri Dunaji. „Keď som povedala, že som na materskej, odpovedali, že berú len deti zamestnaných rodičov, aj tí musia niekedy rok čakať.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku trvá materská dovolenka 162 týždňov a je asi najdlhšia v Európe. V únii majú najdlhšiu rodičovskú dovolenku Švédi (64 týždňov) a Fíni (52 týždňov) a najkratšiu Nemci a Íri (14 týždňov). V Spojených štátoch platená materská neexistuje vôbec, rodičia využívajú dovolenky a neplatené voľno, po troch mesiacoch sa vracajú do práce.

U nás bolo v minulom roku na materskej dovolenke 128 873 rodičov, ktorým štát vyplatil viac ako štyri miliardy korún. Počet poberateľov materskej pozvoľna klesá. Ešte v roku 1999 bolo na rodičovskej dovolenke 137 931 rodičov, ktorí dostali od štátu 4,5 miliardy.

Matke na materskej dovolenke platí prvých 28 týždňov zamestnávateľ 90 percent z čistej mzdy, najviac však 315 korún na deň. Ak potom nenastúpi do práce, platí jej príspevok 3790 korún mesačne štát.

SkryťVypnúť reklamu

(haj)

* Ak jeden z manželov nepracuje a oficiálne sa stará o domácnosť, živiteľ rodiny si môže odrátať z daňového základu ročne 19,2-násobok životného minima. Jeho daň sa tak bude počítať z nižšej sumy.

* Od budúceho roka bude štát vyplácať paušálne 500 korún na jedno dieťa, pričom jeden z pracujúcich rodičov si bude môcť odpočítať ďalších 400 korún priamo z dane, ktorú by mal zaplatiť štátu.

* Matke na materskej dovolenke platí prvých 28 týždňov zamestnávateľ 90 percent z čistej mzdy, najviac 315 Sk na deň.

* Ak matka do 28 týždňov po pôrode nenastúpi do práce, môže požiadať odbor sociálnych vecí na okresnom úrade o príspevok 3790 korún. Tej jej bude raz mesačne vyplácať štát, až kým dieťa nedosiahne vek troch rokov. Ak má dieťa vážne zdravotné problémy, štátom hradená materská dovolenka sa zdvojnásobí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 200
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 868
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 750
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 671
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 3 940
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 915
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 724
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu