Po vstupe do Európskej únie budeme môcť cestovať bez víz do exotických krajín v rôznych kútoch sveta a platiť tam eurom, librou či dánskou korunouBRATISLAVA – Vstupom Slovenska do Európskej únie sa „našou vlasťou“ stanú aj niektoré exotické a vzdialené končiny. O čosi neskôr bude euro so slovenskými symbolmi platiť napríklad v Južnej Amerike vo Francúzskej Guyane, v dovolenkovom raji Réunione alebo na tichomorskom ostrovčeku Clipperton.
S európskym pasom budú môcť slovenskí občania bez problémov cestovať na Martinik, Azorské ostrovy alebo do Francúzskej Polynézie. Rovnako ako pre „kontinentálnu“ Európu, aj pre tieto exotické končiny platí, že sa v nich budeme môcť voľne pohybovať, pracovať, študovať, kupovať nehnuteľnosti, obchodovať alebo vykonávať živnosť.
Zvyšky kolónií
Exotické končiny sú pozostatkom bývalých koloniálnych panstiev európskych štátov, ktoré sú dnes členskými štátmi únie. Najviac ich má Veľká Británia a Francúzsko, zvyšky kolónií zostali Portugalsku, Holandsku, Dánsku a Španielsku.
Vzťah medzi materskou krajinou a zámorskými končinami je rôzny. Ak sú pokladané sa normálnu administratívnu súčasť materskej krajiny, sú zároveň aj súčasťou Európskej únie.
To je prípad francúzskych ostrovov Guadeloupe, Martinique, Réunion alebo portugalských Azorských ostrovov. Ak je vzťah medzi nimi voľnejší, ostrovy si sčasti vládnu samy, nie vždy sú pokladané za súčasť Európskej únie.
Na Azorské ostrovy bez víz
„Azorské ostrovy a Madeira sú normálnou súčasťou Portugalska. Platí tam presne tá istá legislatíva ako v celom Portugalsku,“ hovorí honorárny konzul Portugalska na Slovensku František Vizváry.
Pre tieto ostrovy v Atlantickom oceáne teda platí, že Slováci v nich po vstupe do únie budú môcť pracovať, bývať alebo podnikať. Na ceste z Lisabonu by už nemala čakať nijaká kontrola.
Aj tak je však dobré vopred sa informovať. „Viem, že na niektoré ostrovy na Azorách platia kvóty na povolený počet turistov,“ hovorí Vizváry. Svoje kontroly pasažierov môžu robiť letecké spoločnosti.
Súčasťou Európskej únie sú aj ostrovy, ktoré patria Španielsku – Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne a Baleáry v Stredozemnom mori.
Aj Francúzi pokladajú niektoré svoje bývalé kolónie za integrálnu súčasť Francúzskej republiky, majú štatút departementu rovnako ako napríklad Provensálsko alebo Gaskonsko.
Britské kolónie sú osobitné
Súčasťou Európskej únie nie je väčšina britských zámorských území, napríklad Anguilla, Montserrat alebo daňový raj Kajmanské ostrovy v Karibiku. Do únie formálne nepatrí ani Napoleonovo väzenie Ostrov svätej Heleny uprostred Atlantického oceánu. „Tieto krajiny nie sú de facto súčasťou Británie, hoci britská kráľovná je ich najvyšším predstaviteľom. Majú svoje parlamenty, vlády a svoje zákony. Aj o vízovom styku rozhodujú ich vlády,“ hovorí Katarína Fischerová z britskej ambasády.
Na vstup do týchto krajín by však po začlenení mal stačiť pas. Na väčšinu nepotrebujú slovenskí občania na pobyt kratší ako 3 mesiace víza. Na niektorých, ako napríklad Falklandské ostrovy alebo Svätá Helena, platí britská libra, iné, napríklad Bermudy, majú vlastnú menu.
Holandské Antily v únii nie sú
Podobný režim platí pre holandské zámorské územia. Holandskému kráľovstvu patria Holandské Antily a tropický raj Aruba v Karibskom mori. „Tieto územia majú v mnohom autonómiu, Aruba väčšiu ako Holandské Antily. Nie sú súčasťou Európskej únie,“ povedala konzulka Holandskej ambasády. Paradoxne však časť ostrova Svätý Martin, ktorý patrí k súostroviu Holandské Antily, patrí Francúzsku (ku Guadalupe) a je súčasťou únie.
Do Európskej únie nepatrí Grónsko, hoci je súčasťou Dánskeho kráľovstva. Grónsko v roku 1984 ako zatiaľ jediná krajina vystúpilo z únie, vtedy ešte Európskeho hospodárskeho spoločenstva.
Banánové problémy
Voľný pohyb po exotických územiach nebol nijakým problémom pri našich vyjednávaniach. „Otázka týchto exotických a vzdialených krajín sa na našich vstupných rokovaniach s Európskou úniou vôbec nevyskytla,“ hovorí Juraj Nociar z ministerstva zahraničných vecí.
„V dohodách týkajúcich sa Schengenu majú krajiny, ktoré majú tieto zámorské územia, niekedy vymedzené, že dohody sa vzťahujú len na kontinentálne územia,“ hovorí Katarína Urbanová z Národného schengenského informačného systému.
Európskej byrokracii zámorské končiny robia niekedy problémy. Snaha zvýhodniť banány zo „svojich“ území viedla k tvrdej obchodnej vojne so Spojenými štátmi. Únia má napríklad smernicu na zakrivenie banánov. Predpisy a kvóty má aj na cukrovú trstinu.
Pre zámorské územia, ak sa pokladajú za súčasť únie, materské krajiny môžu žiadať z Bruselu dotácie. Na ostrov Réunion v Tichom oceáne alebo na Azorské ostrovy v Atlantiku prúdia napríklad bruselské peniaze z fondu súdržnosti. Nárok na pomoc zo štrukturálnych fondov majú aj autonómne zámorské územia, napríklad Grónsko.
Vo Francúzskej Guyane na severnom pobreží Južnej Ameriky sa nachádza vesmírne stredisko Kourou, ktoré Európska kozmická agentúra používa na testy a štarty rakiet Ariane. BARBORA TANCEROVÁ