financovania takéhoto bývania štátom existujú. ,, Po preštudovaní podmienok smernice Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR sme sa v ateliéri rozhodli vypracovať štúdiu práve takéhoto bývania, ktorú sme ponúkli viacerým slovenským mestám,“ vysvetlil Ing. arch. Miro Minca z bratislavského architektonického ateliéru MIMIS Designi‘s, ktorý sa v spolupráci so stavebnou firmou Gonda zaoberá projektovaním a budovaním stavieb na báze dreva.
Pri navrhovaní objektov využil architekt Minca práve tieto skúsenosti a vhodne využil všetky výhody, ktoré takáto výstavba poskytuje. Navrhnuté trojpodlažné objekty by sa dali vybudovať veľmi rýchlo, pretože drevostavby možno postaviť za niekoľko mesiacov, ale architekt sa pohodlne vtesnal aj do podmienky ,,predpísanej“ ceny - tá môže byť maximálne 17 800 Sk/m2. Murované stavby by boli nákladnejšie a museli by byť dofinancované z iných zdrojov.
Navrhované objekty sú variabilné, podľa tvaru pozemku i potrieb daného sídla možno k sebe priraďovať ďalšie objekty, meniť vnútornú dispozíciu, aj ich architektonický vzhľad - dá sa na nich urobiť omietka i klasická drevená fasáda s dreveným obkladom veľkoplošnými vode odolnými preglejkovými panelmi, určenými do exteriéru.
Firma MIMIS Designi‘s ponúkla štúdie sociálneho bývania viacerým mestám - Zvolenu, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciam, Revúcej, Bratislave - Petržalke.„ O konkrétnych výsledkoch zatiaľ nemôžem hovoriť, i keď ohlasy z viacerých miest boli veľmi kladné. Niekde mali rozpracované vlastné programy, ale podľa odozvy to vyzerá tak, že niekde by sa výstavba mohla začať možno ešte tento rok,“ skonštatoval architekt Minca. ,,Keby sa nestavali ako objekty so sociálnymi bytmi, budovali by sa ako lacné byty, ktoré si budú môcť zadovážiť mladé rodiny.“
Smernica ministerstva výstavby určuje, že štát môže prispieť finančnými prostriedkami na byty do rozlohy do 80 m2, s maximálne tromi izbami, ale architekti v štúdii zohľadňovali aj iné požiadavky miest. Bratislavská mestská časť Petržalka by potrebovala byty garsónkového typu so sociálnym zázemím i jednoduché bývanie charakteru ubytovne , kde by WC a kúpeľňa boli spoločné pre viacero izieb. Všetko je možné riešiť v rámci štúdie a ušiť pre konkrétneho zákazníka, v tomto prípade mesto, ktoré si povie, aký má lokalitný program. Ponuku lacného bývania rozšíril architektonický ateliér MIMIS i o štvorbytové rodinné domy, opäť na báze dreva, ktoré by lepšie by zapadli do menších sídiel či lokality, kde by trojpodlažné objekty pôsobili rušivo.
V ateliéri MIMIS vpracovali v poslednom čase viacero projektov. Z posledných spomenul arch. Minca pripravovanú rekonštrukciu podkrovia v obytnom dome na Košickej ulici v Bratislave, kde vzniknú nové bytové jednotky. Šesť bytov s galériou bude mať rozlohu okolo 100 m2, otvorenú dispozíciu a terasu s výhľadom do dvora.
Momentálne sa rekonštruuje bratislavský obchod s bytovým textilom Klaudia. Architekt Minca tu navrhol nielen výmenu výkladov, celopresklený vstup, novú podlahu z umelého kameňa, nové farebné riešenie interiéru, ale využil aj značnú výšku predajne, až 4 metre, ktorá umožnila vytvorenie malej galérie, čím sa získal ďalší potrebný priestor.
V spolupráci s architektom René Baranyayom zasa vznikol ateliér na Smetanovej ulici v Bratislave, na ktorý je využitý priestor medzi múrom susedného pozemku a pôvodným domom. Plocha o rozmeroch 4 x 10 m je prekrytá drevenou konštrukciou, celý priestor presvetľuje rozmerný svetlík a architektúra má charakter minimalizmu. Sklená je aj predná stena - výklad do záhrady, ktorý umožňuje priamy kontakt so zeleňou. V interiéri sú použité kvalitné materiály ako matovaná nehrdzavejúca oceľ, sklobetón, sklo, veľkoplošné parkety. Ateliér by mal byť dokončený už v septembri.
(r)