Bratislava 28. júla (TASR) - Vývoj politickej diskusie a verejnej mienky v spojitosti s irackou krízou v krajinách Vyšehradskej štvorky zachytáva nová súhrnná publikácia Iraq Crisis and Politics in USA, Europe and V4 Countries.
"Inštitút pre verejné otázky tak chce zachytiť a poskytnúť čitateľovi kritický analytický pohľad na politiku Spojených štátov," uviedol pre TASR Marek Šťastný z IVO. Šesť autorov z USA, Nemecka, Českej republiky, Poľska a Slovenska sa vo svojich príspevkoch venuje postojom politických elít k irackej kríze v rôznych krajinách a súvislostiach.
Iracká kríza svojou kontroverznosťou vo vnímaní zo strany verejnosti otvorila v krajinách V4 globálne témy, akými sú rola Spojených štátov vo svete po 11. septembri, budúcnosť transatlantických inštitúcií, či efektivita medzinárodných inštitúcií po konci studenej vojny.
V jednej kapitole sa autori zamýšľajú nad doktrínou Spojených štátov a prístupom k hrozbe darebáckych štátov a terorizmu, v ďalšej klasifikujú jednotlivé vplyvné osobnosti amerického politického života. Publikácia poskytuje aj pohľad na vývoj politickej diskusie a pozícií jej aktérov na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Česku v čase krízy v transatlantickom spoločenstve. Vtedy sa totiž v strednej Európe po druhýkrát od konca studenej vojny dostala zahranično-politická téma globálneho významu do popredia vnútropolitických rozhovorov. Tento stav podľa autorov jednotlivých kapitol v nejednej krajine prerástol do politického boja medzi opozíciou a koalíciou.
Publikácia v anglickom jazyku je určená analytikom, politológom, novinárom, politikom, študentom a aktivistom najmä v krajinách V4, pre ktorých je zahraničná politika pracovnou náplňou alebo oblasťou záujmu.