Kurz slovenčiny stojí aj 20 000 korún

Pretože kurzy slovenského jazyka navštevujú cudzinci z celého sveta, aj ceny niektorých z nich nie sú slovenské, ale svetové.


Georga Drabandta z nemeckého Lipska priviedla k slovenčine láska k poľskej dievčine. „To bola veľká story,“ hovorí. „Bol som pol roka v Krakove a tam som strašne miloval jednu ženu. Chcel som tam s ňou ostať a tak som začal študovať slavistiku: východné jazyky poľštinu, češtinu a slovenčinu.“ Hoci s dievčinou už dnes nežije, v štúdiu jazykov pokračuje. Dúfa, že ich využije pri vstupe týchto krajín do Európskej únie. „Ešte neviem, čo budem robiť, možno v kontexte s poľštinou, češtinou a slovenčinou pripravovať nejaké kultúrne projekty, alebo prekladať,“ usmieva sa. Slovenčinu sa učí pol roka po dve hodiny týždenne, a hoci jeho výslovnosť ani gramatika nie sú ešte úplne čisté, rozpráva súvisle a jasne. FOTO SME – SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pretože kurzy slovenského jazyka navštevujú cudzinci z celého sveta, aj ceny niektorých z nich nie sú slovenské, ale svetové.

Napríklad Dom zahraničných Slovákov v Košiciach ponúka 4-týždňový letný kurz slovenského jazyka (4 hodiny denne od pondelka do piatku) za 450 eur – čiže okolo 19 000 korún. Poplatok pritom nezahŕňa náklady na exkurziu, výlety, vstupné do múzeí, náklady na študijné materiály, cestovné, poistenie, a ani ubytovanie a stravu. Ten istý kurz môžete absolvovať aj na Ústave jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov na UK. Kurz trvá 3 týždne, pričom slovenčine sa študenti venujú 24 hodín týždenne. Poplatok zahŕňa aj spoločensko-poznávací a kultúrny program popoludní a cez víkendy.

Jazykový kurz slovenčiny pre cudzincov ponúka aj Ekonomická univerzita v Bratislave. Cena kurzu, v ktorom sa majú naučiť dohovoriť sa v bežných situáciach, viesť rozhovor o veciach každodenného života v okruhu prebraných tém, rozumieť jednoduchšiemu príhovoru, čítať jednoduchšie texty a korešpondenciu, je 4130 korún. Kurz trvá 40 vyučovacích hodín – 2-krát do týždňa po 2 vyučovacie hodiny (20 stretnutí).

SkryťVypnúť reklamu

Štátna jazyková škola organizuje celoročné kurzy od septembra do júna, platí sa 2-krát ročne a zápisné a školné na budúci polrok je okolo 1900 korún (v cene sú 4 hodiny týždenne).

Caledonian School ponúka kurz slovenského jazyka za 3450 korún na jeden semester (asi 4,5 mesiaca, 80 vyučovacích hodín). (sr)

Kto ponúka kurzy slovenčinyKurzov slovenského jazyka je u nás pomerne dosť – organizuje ich napríklad Akadémia vzdelávania, Dom zahraničných Slovákov či Filozofická fakulta UK cez Studia Academica Slovaca. Tieto však spravidla ponúkajú len letné, 3- či 4-týždňové kurzy, ktoré sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí už so slovenčinou mali niečo dočinenia.

Dlhodobejšie kurzy ponúka napríklad Ústav jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov Univerzity Komenského v Bratislave – ten okrem bežných jazykových kurzov počas celého roka a letného jazykového kurzu ponúka aj 5- a 10-mesačný intenzívny kurz slovenského jazyka.

SkryťVypnúť reklamu

Až šesť rokov, môžete slovenský jazyk študovať aj na niektorej zo štátnych jazykových škôl, ktoré nájdete napríklad v Žiline, v Trenčíne, v Nitre, v Dunajskej Strede, v Banskej Bystrici, v Prešove, v Košiciach, v Liptovskom Mikuláši a v Martine.

Aj za mesiac sa však môžete naučiť pomerne veľa, tvrdí lektorka 4-týždňového kurzu slovenčiny v Nitre. „Stačí na základné prežitie: naučíte sa pozdraviť, objednať si jedlo, základné frázy a otázky. Silne motivovaní talentovaní študenti, ktorí štúdiu venujú veľa času sa už za jeden mesiac naučia takmer plynule hovoriť. Ale to sú naozaj výnimky.“ (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 842
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 072
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 051
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 486
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 738
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 752
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 510
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu