ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
sporenie by mal dostávať naďalej každý, ale nižšiu.
„Je to súčasťou návrhu aktualizácie koncepcie rozvoja bytovej výstavby, čo sme predložil na medzirezortné pripomienkové konanie,“ povedala Jana Čerňanská z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Ak by vláda dokument schválila, nové pravidlá by sa mali zapracovať do zákonov. To by bolo úlohou ministerstva financií, ktoré však v novele zákona o bankách takéto zmeny zatiaľ nechystá.
„Do konca septembra by mal minister financií predložiť vláde novelizáciu zákona obankách. Predpokladáme, že by mohla nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2004,“ dodala Čerňanská.
Štátna prémia by sa mala podľa predstáv ministerstva výstavby vyplácať každému, ale chce, aby klesla na 1000 alebo 1500 korún. „Nebola by obmedzená iba na sociálne bývanie. Chceli sme prémiu diferencovať podľa účelov, ale do nášho systému stavebného sporenia sa to nedá zakomponovať,“ povedala Čerňanská.
Zatiaľ nie je jasné, či ministerstvo financií na takýto návrh pristúpi. V prípade štátnej prémie podľa hovorcu ministra Petra Papanka naďalej trvá na tom, že na výpočet štátnej prémie bude vytvorený vzorec. Ten by mal zabezpečiť, aby prémia zohľadňovala aktuálne úroky a zároveň, aby sa predišlo každoročnej diskusii ministerstva, stavebných sporiteľní a poslancov o jej výške. Papanek dodal, že o výške príspevku na hypotéky na budúci rok sa ešte nerozhodlo.
Najnižšie úroky na hypoúver sa dnes po odpočítaní 2,5-percentného štátneho príspevku pohybujú nad hranicou štyroch percent. „Pomoc zo strany štátu bude s klesajúcimi úrokmi tiež nižšia, až jedného dňa štát prestane podporovať bývanie,“ myslí si Silvia Nosálová z VÚB. Poklesu záujmu o hypoúver sa neobáva: „Mladá generácia rastie a potrebuje bývať. Hypotekárny úver je jednou z najlacnejších foriem, ako bývanie zabezpečiť aj pre tých, čo nárok na štátny príspevok nemajú.“
Návrh kritérií na získanie lacnejšej hypotéky
cena nehnuteľnosti do 2,5 milióna,
plocha bytu do 90 štvorcových metrov, bytových a nebytových priestorov bytu v rodinnom dome do 140 štvorcových metrov, príjem domácnosti nepresahuje 3,5-násobok životného minima:
v Sk životné limit
minimum príjmu
* jedna plnoletá 4 210 14 735
osoba
*dve plnoleté 7 150 25 025
osoby
* jedna plnoletá 6 910 24 185
osoba s jedným
nezaopatreným
dieťaťom
* dve plnoleté 9 060 31 710
osoby s jedným
nezaopatreným
dieťaťom
* dve plnoleté 10 970 38 395
osoby s dvoma
nezaopatrenými
deťmi
Aké sú súčasné kritériá?
Ten, kto si berie hypotéku na jednu nehnuteľnosť, určenú na bývanie, má nárok na štátny príspevok maximálne zo sumy 2,5 milióna korún. Do úvahy sa berie objem úveru, nie hodnota kupovanej nehnuteľnosti, ktorá je zvyčajne vyššia. Hranica platí aj spoločne pre manželov alebo pri nadobúdaní takejto nehnuteľnosti do podielového spoluvlastníctva.