
Janičovci stavali dom dva roky. „Budovali sme, z čoho sa dalo a na čo sme mali peniaze. Kamene na stavbu a plot sme zbierali a zvážali z lesa,“ hovorí Žaneta Janičová. FOTO PRE SME – JUDITA ČERMÁKOVÁ
BRATISLAVA – Podmienky v rómskych osadách na Slovensku označila správa Spojených národov za katastrofálne, z niektorých hľadísk podobné skôr situácii v subsaharskej Afrike ako Európe.
Jedenásť rómskych osád na Slovensku by už čoskoro malo byť na tom lepšie. S príspevkom Európskej únie sa v nich začnú stavať cesty, vodovody a kanalizácia. V týchto dňoch sú už zverejnené výzvy na prihlásenie sa do výberového konania na dodávateľov stavebných prác.
Projekt vybudovania infraštruktúry pre rómske osady sa plánuje už od roku 2001. Je pomerne ojedinelý, PHARE málokedy podporuje investičné programy. Bruselskí úradníci sa tak údajne rozhodli na podnet komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena, ktorý sa vo februári 2001 pri návšteve osady v Jarovniciach riadne zabáral do blata.
Príspevok z PHARE je 8,3 milióna eur, vláda zaplatí ďalších 8,4 milióna. Tridsať osád by malo dostať nové cesty, vodovody a kanalizáciu. Aj tento projekt však trpí na problémy typické aj pre iné projekty podporované z eurofondov. „Implementácia projektu Infraštrukúra pre rómske osady mešká, pretože neboli vyrovnané vlastnícke vzťahy k pozemkom, neexistovala projektová dokumentácia a neboli identifikovaní vlastníci pozemkov, na ktorých sa má výstavba realizovať,“ hovorí sa vo vládnej správe o stave čerpania peňazí z PHARE.
V jedenástich osadách sa však už veci pohli. Na internetovej stránke sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády sú zverejnené podmienky pre stavebné firmy, ktoré by chceli stavať v jednotlivých osadách. Ide o menšie zákazky v objeme niekoľkých miliónov, jedna firma sa však môže prihlásiť do výberového konania vo viacerých obciach.
Obce, v ktorých sa začne stavať, patria najmä k tým „lepším“, Rómovia nebývajú v chatrčiach, ale v murovaných domoch, ktoré majú popisné čísla.
Zložitejšie je to v obciach, kde Rómovia žijú v chatrčiach. Na vybudované cesty a vodovody mala nadväzovať stavba tzv. sociálnych bytov, bytov nižšieho štandardu. Na ne únia neprispieva, snažiť by sa mal štát, obec a samotní obyvatelia. Program výstavby bytov nižšieho štandardu s až 80-percentnou štátnou dotáciou sa tento rok zastavil, pretože vláda naň nevyčlenila peniaze. Hrozilo, že naplánované cesty a vodovody budú končiť pri nelegálnych chatrčiach. „Na budúci rok máme prísľub, že v rozpočte bude na byty vyčlenená kapitola,“ hovorí Kinga Novotná z Úradu vlády.
BARBORA TANCEROVÁ