BRATISLAVA 30. júla (SITA) - Takmer 170 záujemcov o slovenčinu z 33 krajín celého sveta pricestuje v nedeľu do Bratislavy na 39. ročník Letnej školy slovenského jazyka a kultúry - Studia Academica Slovaca (SAS). Do 23. augusta absolvujú tri skupiny začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých v Inštitúte pre verejnú správu v Dúbravke denne štyri hodiny jazykových seminárov a cvičení a dve hodiny prednášok, ktoré by im mali umožniť porozumieť slovenčine a spoznať históriu Slovenska. Na tlačovej besede dnes o tom informoval riaditeľ SAS Jozef Mlacek.
Náš rodný jazyk sa do Bratislavy prídu učiť predovšetkým študenti a vysokoškolskí pedagógovia z lektorátov slovenského jazyka v zahraničí - 116 štipendií poskytlo Ministerstvo školstva, ďalších 26 štipendií poskytli iné organizácie akademické a kultúrne organizácie a zvyšných 25 účastníkov si pobyt a kurzy platia sami. Najviac účastníkov je z Nemecka (21), Francúzska (18), Poľska (13), Španielska a Maďarska (11), Fínska a Rakúska (9) a z Bulharska a USA (6). Výučba stojí 400 eur, ubytovanie 200 až 300 eur, strava 120 až 200 eur a exkurzie 100 eur.
V posledný týždeň pobytu ich program spestrí trojdňová exkurzia, v rámci ktorej navštívia Oravský hrad, Kremnicu, Topoľčianky, Žilinu, Červený kláštor, Strečno, múzeá v Martine atď. Organizátori SAS-u z Filozofickej fakulty UK chcú slovenský jazyk cudzincom sprístupniť aj pomocou besied so spisovateľmi, ale i formou etnologických a historických prednášok. Medzi ne však zaradili aj prednášky na tému "Spoločenské zmeny a ich dôsledky v živote remeselníckych vrstiev," či "Súkromné vlastníctvo pôdy a procesy kolektivizácie a reprivatizácie," alebo "Morálne hodnoty vo vzťahu k stravovaniu vidieckeho obyvateľstva na Slovensku." Ako uviedol Mlacek, doterajšie skúsenosti im potvrdzujú, že sa vždy nájde skupina, ktorých tieto témy oslovia.