Tokio 4. septembra (TASR) - Väčšina japonských pracovníkov nemá nijaký vzťah k práci, ktorou sa živia; častejšie absentujú ako napríklad ich americkí kolegovia a japonskej ekonomike vytvárajú stratu vyše 21 biliónov jenov (197 miliárd eúr) ročne.
Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Gallupovho ústavu o pracovnej sile v Japonsku. Podľa týchto výsledkov viac ako 20 % japonských pracovníkov je znechutených svojou prácou a nemajú ju vôbec radi. A ďalším 79 % je vo vzťahu k nej apatických.
Štúdia však odhalila, že medzi silno znechutenými pracovníkmi je 21 % takých, ktorí chcú zostať u doterajšieho zamestnávateľa až do odchodu do dôchodku. V Británii chce napríklad 70 % pracovníkov nespokojných so svojou firmou odísť z nej do roka.
Znechutení pracovníci majú ročne 8,5 dňa absencie, čo je o 1,5 dňa viac ako priemer ich amerických "kolegov". Podľa výpočtov výskumníkov každý nespokojný zamestnanec prináša ročnú stratu ekonomike 1,38 milióna jenov. Dôvod nespokojnosti obyčajne nie je len jeden. Tvrdí to viceprezident spoločnosti Gallup Asia/Pacific Christ Stewart, ale je to často kombinácia zlého manažmentu a zaradenia konkrétneho jednotlivca.
Tradičná kultúra doživotného zamestnania pracovníkov v jednej firme a nárokov v Japonsku často podporujú apatickosť pracovnej sily v prostredí, kde mzdy postupne rastú v závislosti od veku pracovníka a nie od jeho zásluh. Stewart však potvrdil, že sa mladí pracovníci dožadujú zásadných zmien. Rozmach internetu zmenil dynamiku pracovísk a priniesol nový spôsob myslenia ako platenie pracovníkov za výkony a preškoľovania tých zamestnancov, čo sú schopní najviac prispieť k zlepšeniu výsledkov firmy.
Podľa prieskumu dvakrát viac bežných pracovníkov firiem bolo nespokojných so svojou prácou než manažérov stredného stupňa. Situáciu vo vrcholovom manažmente vo vzťahu k stredným riadiacim pracovníkom sa nedala špecifikovať, lebo vzorka vyšších manažérov bola veľmi malá na získanie spoľahlivej výpovede.
Informoval Wall Street Journal Europe.
100 JPY = 40,169 SKK) (1 EUR = 43,378 SKK)
* jns zll