Brusel 31. júla (TASR) - Viacero členských štátov EÚ má pochybnosti o novom navrhovanom štatúte poslancov Európskeho parlamentu, ktorý väčšine z nich okrem iného zaručuje výrazné zvýšenie platov. Oznámil to bruselský internetový magazín EU Observer.
Odvoláva sa na neverejnú štúdiu, podľa ktorej sa napríklad plat španielskych europoslancov zvýši podľa nového štatútu o 5700 eur (takmer 240.000 korún) mesačne.
Poslanci EP z Estónska by zase zarábali štyrikrát viac ako ich premiér a maďarskí europoslanci by dostávali 25-násobok priemernej mzdy v ich krajine.
Podľa nového štatútu, ktorý musia ešte schváliť členské krajiny EÚ, by mali mať všetci europoslanci jednotné platy asi 8500 eur (približne 357.000 korún) mesačne. Dnes zarábajú europoslanci podľa toho, koľko dostávajú ich kolegovia doma v národných parlamentoch. Preto taliansky europoslanec dostáva mesačne vyše 11.000 eur, zatiaľ čo jeho španielsky kolega len 2500 eur.
Pre nové členské štáty, vrátane Slovenska, ráta návrh štatútu s možnosťou až do roku 2014 uplatňovať národný systém odmeňovania europoslancov z vlastného rozpočtu.
EU Observer ďalej píše, že voči navrhovanému štatútu má výhrady viacero členských štátov únie. Podľa nemeckých vládnych zdrojov štatút v súčasnej podobe neprejde cez šéfov štátov a vlád pätnástky.
Nemecký europoslanec Elmar Brok však návrh obhajuje. Tvrdí, že všetci poslanci EP by mali zarábať rovnako bez ohľadu na krajinu, z ktorej pochádzajú. Pripomína tiež, že EP zasadá dvakrát častejšie ako nemecký parlament.
Búrlivú debatu členských krajín únie a europarlamentu o novom štatúte poslancov možno očakávať na jeseň.
(spravodajca TASR Robert Sermek) im