ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA - Od nového roka prestanú byť prispievatelia do dôchodkových doplnkových poisťovní daňovo zvýhodňovaní. Namiesto daňovej výhody, ktorá znamená možnosť odpočítať si z daňového základu 24 000 korún ročne, im ministerstvo práce ponúka maximálnu štátnu prémiu 2700 korún za rok.
Vyplýva to z návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktoré ministerstvo práce predkladá na medzirezortné pripomienkovanie.
„Štátnu prémiu navrhujeme vo výške osemnásť percent z príspevkov, ktoré ľudia za rok do dôchodkového fondu zaplatia. Jej maximálna výška je pätinou súčasnej priemernej mzdy, teda 2700 korún,“ spresňuje uplatňovanie štátnej podpory tlačový tajomník rezortu práce Michal Horváth.
Maximum teda ľudia získajú od štátu, ak si budú mesačne na svoj dodatočný dôchodok prispievať 1250 korunami. Znamená to, že ak je platca solventnejší a chce platiť do fondov viac, môže počítať maximálne s hornou hranicou štátnej podpory. „Snažíme sa motivovať ľudí s nižšími príjmami,“ hovorí o návrhu Horváth. Dodal, že v prípade skoršieho výberu našetrených peňazí, pred vznikom sociálnej udalosti, bude musieť platca vrátiť celú štátnu podporu alebo jej časť. Podľa nového návrhu si môžu sporiť na svoj ďalší dôchodok aj tí, čo nemajú stále príjmy. Platiť do fondov v prospech sporiteľa bude môcť aj iná osoba. Za ženu na materskej dovolenke to môže byť napríklad manžel.
Návrh ruší aj uzatváranie zmlúv medzi dôchodkovými poisťovňami a zamestnávateľmi. Tí totiž od nového roka strácajú daňovú výhodu odpočtu poskytnutých príspevkov zamestnancom.
Okrem spomenutých zmien plánuje ministerstvo sprísniť aj kontrolu nad činnosťou doplnkových dôchodkových poisťovní, ktoré sa majú pretransformovať na správcovské spoločnosti. „Majetok sporiteľov bude oddelený od majetku spoločností. V prípade exekúcie, tak budú chránené peniaze vkladateľov. Na činnosť spoločností bude pritom dohliadať Úrad pre finančný trh,“ vysvetľuje Horváth.
Predložením návrhu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení považuje minister práce Ľudovít Kaník návrh dôchodkovej reformy za uzatvorený. „Uvidíme, čo povie vláda a parlament,“ avizuje dianie v septembri a schvaľovanie návrhu poslancami v októbri Ľudovít Kaník.
Ľudia si tak môžu od nového roka sporiť na dôchodok troma cestami. Využiť môžu súčasný dôchodkový systém, či prispievať do pripravovaného druhého kapitalizačného piliera, prípadne si zabezpečiť dodatočný dôchodok formou doplnkového dôchodkového sporenia. Prvé dve formy zabezpečia dôchodcovi 60 percent jeho zárobku.
Tretím doplnkovým sporením sa pritom výška dôchodku môže vyšplhať aj nad výšku mesačnej výplaty.
Súčasné DDP pripravované DDS
daňová výhoda odpočtu 24 000 Sk z daňového základu maximálna ročná štátna prémia 2700 Sk
sporiť môže každý so stálym príjmom sporiť môže každý
vyplatené dávky sú oslobodené od dane zdaňuje sa rozdiel medzi tým, čo sporiteľ dostane a zaplatí
dávky vypláca dôchodková poisťovňa dávky bude vyplácať komerčná poisťovňa po delegovaní správcovskou spoločnosťou
kontrola poisťovní zo strany ministerstva práce činnosť poisťovní aj pod dohľadom Úradu pre finančný trh
sporenie zabezpečujú doplnkové dôchodkové poisťovne súčasné poisťovne sa transformujú na správcovské spoločnosti
*DDP - doplnkové dôchodkové poistenie, DDS - doplnkové dôchodkové sporenie
Využitie maximálnej štátnej podpory
sporenie mesačný ročný peniaze
na dôchodok príspevok príspevok od štátu
súčasný systém 2000 Sk 24 000 Sk 24 000 Sk*
nový systém 1250 Sk 15 000 Sk 2700 Sk**
*daňová úľava - odpočet zo základu dane
**štátna prémia vo výške pätiny priemernej mzdy a 18 % z ročných príspevkov
Autor: Iveta Mružicová