Tony Blair práve dnes prekonal rekord Clementa Atleeho a stáva sa najdlhšie nepretržite slúžiacim labouristickým premiérom. Je to už šesť rokov a 92 dní odvtedy, čo sa energický mladý muž s odstávajúcimi ušami, ktorý stále rozprával o tretej ceste, stal premiérom. Očakávalo sa, že predvedie, že vládnuť vedia aj labouristi. Čo všetko Blair od mája 1997 prežil?
Čo dokázal
Na začiatok dal nezávislosť národnej banke a začal s investíciami do zdravotníctva a školstva. Na zámku Stormont sa podieľal v roku 1998 na uzatvorení mierovej dohody medzi severoírskymi katolíkmi a protestantmi. Na jar 1999 pomohol ideologickému druhovi Clintonovi a Británia sa podieľala na leteckých útokoch NATO v Juhoslávii. V máji 1999 sa Škóti dočkali a mohli voliť do regionálnych parlamentov. S nimi aj Walesania.
V roku 2000 začala v Británii platiť metrická sústava, premiérovi sa narodil syn Leo a po stále silnejších prílevoch utečencov sa rozhodli na ostrovoch sprísniť podmienky na udeľovanie azylu. Krajinu ochromili autodopravcovia, keď zablokovali rafinérie na protest proti vysokým cenám pohonných látok, vláda s nimi odmietla rokovať.
Takmer celý rok 2001 bojovali Briti s epidémiou slintavky a krívačky - pohľad na obrovské horiace masy dobytka bol deprimujúci. Posúvali sa preto aj voľby, v ktorých labouristi opäť na hlavu porazili konzervatívcov.
Po atentátoch z 11. septembra sa Blair stal hlavným spojencom Georgea Busha a hviezdou svetovej politiky. Briti bojovali vo vojne v Afganistane.
Od roku 2002 sa stupňovala kríza okolo Iraku, labouristická strana sa názorovo roztrieštila na zástancov a odporcov intervencie. Parlament napokon odhlasoval, že Británia ide do vojny.
Čo nedokázal
Dostávame sa do súčasnosti. Blair čelí najhoršej kríze dôvery od jeho nástupu do úradu. Kde sú zbrane hromadného ničenia? Neboli dôkazy o zbraniach nafúknuté, len aby ospravedlnili vojnu? A čo domáce reformy v zdravotníctve, školstve či bezpečné ulice? Otĺkajú Blairovi o hlavu to, čo sľubovali labouristi pred druhým víťazstvom už určite naplniť.
To už je súpis snov, ktorých naplnenia sa za šesť rokov nedočkal. V Británii sa ešte stále na mnohé lekárske úkony treba zapísať na čakaciu listinu. Ak sa ukáže, že reforma zdravotníctva ľuďom skutočne nepomáha, bude to pre Blaira ako stredovo-ľavicového politika nepríjemné. Moment, keď ho v poslednej kampani zahanbila manželka onkologického pacienta, o ktorého bolo biedne postarané, patrí k Blairovým najhorším.
Nedočkal sa ani eura, ktoré vylúčil ekonomický test jeho ministra financií a proti je aj verejná mienka. Nepriblížil sa k Európe toľko, koľko by chcel. Po Iraku je bližšie k Američanom a vzťahy s Francúzskom a Nemeckom sú prinajlepšom vlažné.
Potrebuje ešte čas
Aký je dnes Blair? Unavenejší, ale práve tento týždeň potvrdil, že má chuť pustiť sa aj do ďalších volieb. Protivníci z konzervatívnej strany sa stále nepozviechali a ak labouristi budúce voľby prehrajú, tak len preto, že sa porazia sami.
A Blair sa chce stať súčasťou Panteónu - spolu s Churchillom, Atleem, Thatcherovou.
Labourista Atlee bol premiérom po II. svetovej vojne (1945 - 1951) a Blair by naňho rád nadviazal. Atlee staval to, na čo sú Briti hrdí - bezplatné zdravotníctvo a aspoň určité sociálne istoty cez národnú poisťovňu. Postavili sa domy pre obete vojny, stavilo sa na zamestnanosť.
O Blairovi sa však teraz viac hovorí v súvislosti s nedôveryhodnými ľuďmi z jeho okolia, o manipuláciách verejnej mienky. Na to, aby sa stal pre Britov pamätným reformátorom, zdá sa, potrebuje ešte istý čas.
Aféra Kelly: Sudca chce vypočuť premiéra a Hoona
LONDÝN - Britský sudca Brian Hutton včera v Londýne oznámil, že chce povolať počas vyšetrovania okolností úmrtia vedca Davida Kellyho k výpovedi premiéra Tonyho Blaira a ministra obrany Geoffa Hoona. Odborník na bakteriologické zbrane hromadného ničenia Kelly, ktorý bol poradcom ministerstva obrany vo veci irackých zbraní, spáchal 17. júla pravdepodobne samovraždu - údajne pre nátlak zo strany úradov. Krátko predtým vypovedal pred parlamentným výborom, či mal nejaký podiel na informáciách BBC, čo obvinila vládu z preháňania irackého nebezpečia.
Sudca Hutton včera v podstate len oznámil, že vyšetrovanie sa začne 11. augusta, teda zhruba týždeň po Kellyho pohrebe. Ten je plánovaný na 6. augusta. Hutton chce vypočuť i novinárov BBC Andrewa Gilligana a tiež Blairovho poradcu pre komunikáciu s oznamovacími prostriedkami Alastaira Campbella. Blair, ktorý je teraz na rodinnej dovolenke na Barbadose, povedal, že je pre prípad Kelly ochotný aj skrátiť si prázdninový pobyt. (čtk)