
Vladimir Putin po boku patriarchu Alexeja II. FOTO - REUTERS
Sarov je slávny vďaka svojmu dvojakému životu: je rodiskom najslávnejších pravoslávnych svätých, cieľom pútí a zároveň srdcom štátneho programu výroby jadrových zbraní.
Sovieti mestečko uzavreli, aby zabránili úniku vedeckých informácií, zakázali doň vstup cudzincom. Rusi môžu do mesta len na špeciálne povolenie a počas pútí.
Tento týždeň mohli zvedavci aj veriaci nakuknúť do zakázaného mesta znovu. Prišiel anglikánsky arcibiskup z Canterbury aj prezident. Pripojili sa k tisícom pútnikov s ikonami na krkoch velebiacich sté výročie kanonizácie svätého Serafima.
V modernom Rusku si s politickým spájaním štátu a cirkvi zjavne ťažkú hlavu nerobia. „Táto udalosť je symbolom jednoty ľudí, cirkvi a štátu,“ povedal patriarcha Alexej II. Pri zvítaní sa s Putinom dobrotivo poznamenal, že posledným ruským vodcom, ktorý v Sarove velebil veľkého Serafima, bol sám cár Mikuláš tesne pred začatím „tragickej histórie 20. storočia“.
„Dnešná slávnosť je možná vďaka prerodu náboženskej a duchovnej slobody,“ elegantne mu podľa agentúry AP kontroval dlhoročný komunista Vladimir Putin.
Neskôr prezident zmenil slovník. Zrazu zabudol na Serafima, v inej časti mesta hovoril s výrobcami jadrových hlavíc: „Rusko musí a aj ostane obrovskou jadrovou mocnosťou.“
Ľudia z prominentnej jadrovej elektrárne v Sarove patria medzi najlepšie zarábajúcich štátnych zamestnancov v Rusku. Zrejme sa ich nedotkne ani vlna masívneho prepúšťania, ktorú vraj chystá ruské ministerstvo energetiky.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ