rejského ministerstva zahraničných vecí. Podľa pozorovateľov je severokórejské stanovisko zásadným zlomom v jadrovej kríze, ktorá vypukla v októbri minulého roka, keď Washington oznámil, že komunistická Kórea priznala, že tajne vyvíja jadrové zbrane. Pchjongjang až doteraz trval iba na dvojstranných rozhovoroch so Spojenými štátmi. Pretrvávajú však pochybnosti o úprimnosti návrhu.
Američania rozhodnutie Pchjongjangu privítali a označili ho za „povzbudzujúce“, neznamená to však, že sa vzdávajú požiadavky, aby Severná Kórea zastavila svoj zbrojný program.
Prví o severokórejskej ponuke informovali Rusi. Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Severná Kórea mu už vo štvrtok ústami svojho veľvyslanca navrhla nový rámec rokovania zahŕňajúci všetkých šesť národov, ktorých sa kríza najviac týka, teda oboch Kóreí, Spojených štátov, Číny, Japonska a Ruska.
Námestník ruského ministra zahraničných vecí Jurij Fedotov povedal, že Rusko počíta so skorým začatím mnohostranných rozhovorov.
Rokovania by sa mohli konať v čínskom Pekingu do septembra. Oficiálny dátum ešte nebol stanovený. Americký vyjednávač John Bolton už o severokórejskom návrhu hovoril s japonským vysokým predstaviteľom ministerstva zahraničných vecí Tošimitsu Motegim. „Zhodli sme sa, že návrh Severnej Kórey prijať mnohostranné rozhovory treba brať vážne,“ vyhlásil Motegi po stretnutí. Vo štvrtkovom prejave v Inštitúte pre východnú Áziu v Soule Bolton vyhlásil, že Severná Kórea predstavuje „pekelnú nočnú moru“.
Analytici spájajú obrat v severokórejskej taktike s dlhodobým tlakom, čo na krajinu vytvárajú Rusi a Číňania. Washington pôvodne presadzoval líniu trojstranného stretnutia - teda Amerika, Severná Kórea a Čína, ale Severokórejci chcú mať pri sebe Rusov. Pre to na vyváženie do zoznamu pridali amerických spojencov- Južnú Kóreu a Japonsko.
(čtk, mik)