NATO: Podľa pozorovateľov sa USA opätovne približujú aliancii
Americká vláda sa opäť približuje svojim európskym spojencom, pretože svoje ambície byť svetovým policajtom môže splniť len za pomoci NATO. Aspoň tento obraz načrtli vo štvrtok bruselské denníky. Americký konzervatívny denník The Wall Street Journal vo svojom európskom vydaní pripomína, že za desať dní začína aliancia v Afganistane svoju prvú misiu mimo územia Európy, vedenie mierotvorných síl v krajine. "Na základe diplomatického vývoja môžeme predpokladať, že NATO bude pravdepodobne v budúcnosti plniť dôležitejšiu úlohu tak v Iraku, ako aj inde na Blízkom východe (možno v Izraeli) a snáď aj v Afrike," napísal komentátor Matthew Kaminski. Vrchný veliteľ európskych síl, generál James Jones sa pre Kaminského vyjadril, že by aliancia v prípade potreby mohla bez problémov prebrať zodpovednosť aj za misiu napríklad v Libérii bez toho, aby ohrozila prípadnú operáciu v Iraku. Viacerí podľa neho tiež uvažujú o prípadnom rozšírení mandátu OSN mierotvorných síl v Afganistane na územia mimo Kábulu. "Počkajme si ešte mesiac," uviedol generál a Kaminski dodal: "Takéto rozšírenie právomocí by alianciu dostalo do blízkosti hraníc s krajinami ako Pakistan a Irán, ktoré majú ambície vlastniť jadrové zbrane."
IRAK: V Kuvajte je už viac ako šesťdesiat slovenských ženistov
Počet slovenských ženistov v zhromažďovacom tábore v Kuvajte prekročil už hranicu šesťdesiatich osôb. Podľa hovorcu ženijnej roty Vladimíra Mečiara sú všetci v poriadku. Velenie slovenského kontingentu pre operáciu Iracká sloboda už spolupracuje s americkými partnermi, ktorí budú zabezpečovať ochranu Slovákov počas náročného presunu na sever. Transport ľudí a materiálu zo Slovenska na Blízky východ ukončia dva dnešné lety ruských Ruslanov. Aklimatizácia ľudí a príprava na presun do irackého Al Hillahu pokračuje nerušene. Okrem špeciálneho vojenského vybavenia obsahujú kontajnery, ktoré dorazili do Kuvajtu aj zásobu základných liekov a obväzový materiál pre menšiu nemocnicu na dobu niekoľkých mesiacov.
IRAK: Vládna rada požiada NATO a Pakistan vyslať jednotky do Iraku
S rozhodnutím realizovať štruktúrovaný plán podpory legitimity novovymenovanej irackej vládnej rady, chcú Spojené štáty presvedčiť Pakistan a svojich európskych spojencov zo Severoatlantickej aliancie (NATO), aby vyslali do Iraku jednotky o sile šesť, respektíve 20 tisíc vojakov. Išlo by o pomoc americkým vojakom, ktorí čelia v Iraku povstaleckým útokom, uviedol nemenovaný predstaviteľ NATO v Bruseli pre internetovú stránku www.natonews.com. Zdroj rovnako potvrdil, že Spojené štáty už upustili od svojho plánu zahrnúť indické jednotky do mierovej misie v Iraku. Očakáva sa, že novovymenovaný prezident irackej vládnej rady Ibrahim Džafari formálne požiada Islamabad a predstaviteľov NATO v Bruseli, aby poskytli jednotky pre mierové a rekonštrukčné aktivity v Iraku. Pentagónom podporovaní členovia irackej rady Ahmed Šalábí a Ijad Aláwi sa snažia o kontakt s Pakistancami rovnako ako s predstaviteľmi NATO, aby sprostredkovali oficiálnu požiadavku svojim vládam, uviedol zdroj.
KOSOVO: Českí a slovenskí vojaci v Kosove dostali medaily KFOR
Pamätné medaily KFOR si dnes z rúk českého ministra obrany Miroslava Kostelku a veliteľa Pozemných síl Ozbrojených síl SR Ota Nečasa prevzali príslušníci spoločného česko-slovenského práporu v Kosove. S uznaním sa na adresu slovenských a českých vojakov vyjadril aj veliteľ síl KFOR Fabio Mini. Vojakov v Kosove navštívil aj Vojenský ordinár biskup František Rábek, ktorý na základni v Šajkovaci okrem iného poskytol sviatosť birmovania piatim vojakom. Prvý česko-slovenský prápor KFOR pôsobí v Kosove od marca minulého roku. Päťstočlenný prápor, ktorého súčasťou je stočlenná slovenská rota, pôsobí v priestore s rozlohou 435 štvorcových kilometrov, približne 70 kilometrov severovýchodne od Prištiny. Jeho súčasťou je približne 90 kilometrová administratívna hranica medzi provinciou Kosovo a Juhoslovanskou zväzovou republikou.