erickej spisovateľky prináša nový a až doteraz neprebádaný pohľad na problematiku sovietskych pracovných táborov. Miesto doteraz zaužívaného postupu, t.j. hľadania pravdy niekde medzi svedectvami tých, čo prežili a oficiálnou sovietskou tlačou, A. Applebaumová plne využíva nedávno otvorené a odtajnené sovietske archívy.
Gulag na 600 stranách podáva dosiaľ najkomplexnejší obraz nielen o živote väzňov, ale aj o ich strážcoch, veliteľoch táborov a byrokracii, ktorá celý systém zastrešovala. Vďaka doteraz neprístupným informáciám je kniha aj malou históriou vývoja gulagu, od jeho počiatkov, vzostupu až po jeho úplný zánik.
Text je vhodne dopĺňaný faktami z archívov, ako aj výpoveďami bývalých väzňov, medzi ktorými nechýbajú mená ako Solženicyn, Šalamov a mnoho iných. Miestami sú výpovede svedkov pre svoju otrasnosť až nepríjemné na čítanie. Masové znásilnenia žien, hromadné vraždy medzi väzňami samotnými, to je len zlomok z krutostí páchaných v táboroch. Na druhej strane, autorka venuje značnú časť knihy „umeniu prežiť“, ktoré, často aj veľmi bizarné a rozporuplné, pomohlo ľuďom nájsť svoje miesto v tábore a prežiť.
Autorka sa nevyhla ani porovnávaniu gulagu s nacistickými koncentračnými tábormi. Aj keď gulag nebol vytvorený s cieľom masového vyhladenia, počas svojho trvania ovplyvnil životy takmer 29 miliónov ľudí (Gulag str. 524), z ktorých mnohí zahynuli. V období stalinistickej paranoje mu padli za obeť milióny Poliakov, Ukrajincov, Bielorusov a ľudí iných národov, ktoré sa pred vojnou, počas alebo po nej dostali pod sovietsku nadvládu.
A. Applebaumovej sa touto knihou podarilo vyplniť jednu medzeru v dejinách bývalého Sovietskeho zväzu. Svojím uceleným spracovaním a objektívnym pohľadom istotne osloví aj slovenského čitateľa, pre ktorého slovo gulag predstavuje, nanešťastie, viac než len pojem.
Anglický originál vyžaduje od čitateľa stredný stupeň znalosti angličtiny. V knihe sa nevyskytujú slangové ani hovorové slová a všetky špecifické výrazy týkajúce sa táborov prebraté z ruštiny sú dobre vysvetlené.
Autor: Martin Friedrich