
Michel Houellebecq. FOTO - PHILIPPE MATSAS
Piatkové vydanie francúzskeho denníka Le Monde venovalo jednu novinovú stranu úryvku z nového románu Michela Houellebecqa Plateforme. Houellebecq je autor s povesťou cynika a milovníka škandálov. Hrdinovia jeho najnovšieho románu sa oddávajú sexuálnej turistike v Thajsku, jednej z krajín, v ktorej sa západní návštevníci za svoje valuty môžu vyžiť na najrôznejší spôsob, pedofíliu nevynímajúc. Ako hovorí jedna z postáv: „Tu každý dostane, čo chce, presne podľa svojho gusta - či homosexuál, či heterosexuál, či transvestita. Sodoma, a zároveň Gomora. Vlastne ešte viac, lebo tam vraj nemali lesby.“
Škandál okolo Plateforme sa rozhorel presne vo chvíli, keď román vychádza vo vydavateľstve Flammarion. Úryvok prudko rozčúlil Philippa Gloaguena, úspešného vydavateľa bedekrov, ktorého Houellebecqova próza stavia do dosť pochybného svetla. Kniha, samozrejme, neškandalizuje len bedekre. Hlavný hrdina sa váľa erotickými štvrťami celého Thajska, aby tu ukojil svoj podľa všetkého nevyčerpateľný sexuálny pud.
„Ľudia na Západe už zabudli, ako sa miluje,“ cituje Houellebecqa britský Guardian. Výsledkom ich sexuálnej neschopnosti je podľa neho fenomén sexuálnej turistiky, biznis, ktorý držia milióny ľudí, čo nemajú na predaj okrem vlastného tela nič iné. Poloautobiografická hlavná postava, Michel, na jednom mieste hovorí: „Je to jednoduché. Toto je situácia vzorovej výmeny.“
Román vo Francúzsku rýchlo zaliala ďalšia vlna pobúrenia. Tá naposledy vyčíňala na jar. Vtedy bolo Francúzsko pohoršené „literárnym exhibicionizmom“ v knihe Sexuálny život Catherine M. päťdesiattriročnej Catherine Milletovej - o šéfredaktorke vysoko prestížneho umeleckého časopisu Art press, ktorá sa s tichým súhlasom manžela oddáva divokým orgiám s cudzími ľuďmi. Nad nimi krútil hlavou aj slávny filozof a sociológ Jean Baudrillard. Minulý rok zas hladinu vírili najskôr cynická spoveď hrdinu Frédérica Beigbedera s názvom 99 a potom incestné fantázie spisovateľky Christine Angotovej. Celú túto škandálnu líniu inicioval svojimi prvými prózami práve Michel Houellebecq, dnes štyridsaťtriročný.
Román Plateforme zatiaľ obhajuje jedine Le Monde: „V studenom a odmeranom štýle kniha odkrýva morálny cynizmus, akým sa radi zdobia zakomplexovaní ľudia.“ Takéto argumenty pochopiteľne nepresvedčili bedekrového magnáta Gloaguena, ktorý je v Houellebecqovej knihe kruto obnažený ako pokrytec a idiot.
Protesty všetkých svätuškárov a krasoduchov sveta, a vôbec ochrancov dobrých mravov a dobrej mienky o ľudstve - to všetko je v Houellebecqových prózach naprogramované už vopred. Autor ich víta nenápadným úsmevom. Jeho nový román je ďalšie zrkadlo, v ktorom sa efektne odráža človek v celej svojej škaredosti. Na druhý deň po tom, čo kniha vyšla, uverejnil Le Monde namiesto ďalších argumentov štatistiky sexuálnej turistiky Francúzov. Realita v nich presahuje akúkoľvek fikciu.