cia sa objavuje koncom apríla až začiatkom mája. Dospelá muška je o niečo väčšia ako octová alebo vínna muška. Jej výskyt zistíme podľa typických vpichov, a to ako rad bielych bodiek za sebou, ktoré pripomínajú korálky alebo stehy po šijacom stroji, ktoré sa vyskytujú na špičkách mladších listov. Tieto prvé vpichy predstavujú vlastne tzv. úživný žer vyliahnutých mušiek. Po niekoľkých dňoch nastáva párenie. Samičky kladú vajíčka pod pokožku listov. Mladé larvy vyzerajú ako biele červíčky, vyžierajú pletivo listov pod vrchnou pokožkou a postupujú smerom do podzemnej časti. V jednej cibuli možno nájsť 2 až 3 larvy, pri silnom napadnutí niekedy až 20. Kuklia sa prevažne na konci chodbičky, ktorú vyžrali. Kukly sa podobajú na hnedé zrniečka rasce a sú väčšinou plytko pod obalovými šupinami, takže ich možno pomerne ľahko nájsť. Kukly vypadávajú do pôdy.
Rojenie jesennej generácie možno pozorovať v závislosti od zrážok a teplôt už koncom augusta. Zvyčajne nastáva po trvalejšom ochladení, prípadne po zrážkach. Prítomnosť mušiek v poraste možno zistiť opäť podľa vpichov na špičkách listov póru. Jesenná generácia lieta pri priaznivom počasí ešte aj v slnečných októbrových dňoch. Pri póre, najmä keď je nahŕňaný, škodca dlho uniká pozornosti. Väčšinou sa nájde až pri zbere v októbri, kedy sa už kuklí.
V tomto roku rojenie, samozrejme, ešte nenastalo. Avšak v tomto období možno proti mínerke pórovej výhodne použiť mechanický spôsob ochrany. Ide o prikrývanie porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20. augusta. Netkané textílie pripomínajú textil, avšak sú tenšie a ľahšie. Majú široké použite, pričom jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä pri druhoch, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktorí prekonávajú časť vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viacero druhov, pričom najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na meter štvorcový. Tieto predstavujú kompromis medzi pevnosťou, životnosťou (1 až 2 roky), priepustnosťou svetla, tepelnoizolačnými vlastnosťami a ich cenou. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 centimetrov. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra.
Chemická ochrana proti mínerke bude aktuálna až začiatkom septembra, kedy uverejníme podrobnú signalizáciu.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP-OORF