
Ovečky môžu na paši napadnúť viaceré druhy parazitov. FOTO – ARCHÍV
Veterinárne okienkoTeplé letné počasie vyhovuje rôznym druhom hmyzu a vonkajším parazitom, ktoré napádajú ovce najmä na paši. Zvieratám spôsobujú svrbenie kože, znehodnocujú vlnu a znižujú ich celkovú úžitkovosť. Cudzopasníky však môžu znepríjemňovať život ovciam aj v chladnejšom ročnom období. Chovatelia by preto mali poznať aspoň najčastejšie ochorenia, ktoré vyvolávajú.
Medzi časté a nebezpečné kožné choroby oviec patrí svrab (prašivina). Vyskytuje sa v troch formách: psoroptový, sarkoptový a chorioptový. Prejavuje sa silným svrbením a zápalmi kože, vyrážkami a vypadávaním vlny. Najväčšmi rozšírený býva psoroptový svrab, ktorý sa objavuje najmä na jeseň, koncom zimy a na jar. Vyvolávajú ho rozličné druhy zákožiek, ktoré sa prenášajú prikúpením a premiestňovaním latentne (skryte) chorých zvierat, hlavne v letnom období. Zákožky sa rozširujú aj krmivom, podstielkou, nožnicami a iným náradím používaným v chove. Tieto parazity žijú na miestach chránených hustou dlhou srsťou na krku, chrbte, krížoch. Vrchné vrstvy kože prevŕtavajú, čím ju poškodzujú a do napadnutých častí vylučujú dráždivý sekrét. Živia sa lymfou a výpotkom. Poranené miesta sa pre ne stávajú vhodným životným prostredím. Chorobné zmeny na koži vedú k uvoľňovaniu a vypadávaniu vlny. Keď sa ovce otierajú o pevné predmety, spôsobujú si ďalšie rany. Na liečbu sú potrebné špecifické prípravky a kúpele, ktoré odporučí veterinárny lekár.
Prevencia sa zameriava najmä na izoláciu novozakúpených oviec v karanténe. Karanténa má trvať aspoň mesiac.
Je známe, že pasienky bývajú zamorené rozličnými vývojovými štádiami cudzopasníkov, predovšetkým v blízkosti lesa, krovitých porastov, na tienistých a vlhkých miestach. Medzi významné vonkajšie parazitózy oviec patrí tiež napadnutie kliešťami, ktoré prenášajú rozličné vírusové, bakteriálne a protozoárne nákazy. Na koži oviec neraz parazituje niektorý druh vší a kuklorodka ovčia. V letných mesiacoch nalietavajú na pasúce sa stáda samičky strečka (Oestrus ovis), ktoré spôsobujú tzv. strečkovitosť oviec.
Aj v takýchto prípadoch treba postihnuté ovce ošetriť a liečiť podľa pokynov odborníka. K preventívnym úkonom patrí kúpeľ v dezinfekčnom roztoku a lokálna aplikácia antiaparazitárnych sprejov. Oči zvierat chránime pred vniknutím tekutiny tak, že im zakryjeme ušnice. Dôležité je ovce pred kúpeľom ostrihať, aby sa účinná látka dostala priamo na kožu. V chladných mesiacoch, keď sa ovce neodporúča kúpať, sú vhodné antiparazitárne zásypy. Nezabúdajme ani na ovčiarskeho psa, ktorého tiež treba zbaviť vnútorných i vonkajších parazitov. Ovce pasieme až po zaschnutí rosy, ktorá umožňuje vertikálny pohyb lariev parazitov.
(inš)